پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=46132

حجم تجارت خارجی مرز پرویزخان به بیش از یک میلیارد دلار رسید

مدیرکل گمرک پرویزخان گفت: مجموع تجارت خارجی مرز رسمی پرویزخان در سه ماه سپری شده از سال جاری به یک میلیارد و ۵۴ میلیون دلار رسید.

به گزارش خانه روشن، «قاسم مطلبی» افزود: تجارت خارجی شامل صادرات، واردات، ترانزیت مبدا، ترانزیت مقصد، ورود موقت و خروج موقت است که در مجموع در قالب ۱۶ هزار و ۲۱۰ اظهارنامه صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: از مجموع تجارت خارجی انجام شده در سه ماه سپری شده از سال جاری، ۲۵۷ میلیون و ۲۳۸ هزار دلار صادرات بوده است.

مدیرکل گمرک پرویزخان در ادامه گفت: ارزش وزنی کالاهای صادر شده از گمرک مرز رسمی پرویزخان ۶۵۵ هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزنی ۳۷ درصد و ارزش دلاری ۲۱ درصد رشد داشته است.

مطلبی با بیان اینکه کالاهای صادر شده در سه ماه نخست امسال در قالب ۱۰ هزار و ۳۹۳ا ظهار نامه صورت گرفته است، گفت: عمده کالاهای صادر شده از این مرز رسمی به عراق، میوه و تره بار، لبنیات، کیک و کلوچه، مصنوعات فلزی، مصنوعات پلاستیکی، سنگ، کاشی و مصالح ساختمانی بوده است.

استان کرمانشاه ۲ مرز رسمی و ۵ بازارچه مرزی دارد

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992