پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=39899

پرتقال مازندران به چین می رود

معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی از صادرات ۱۰تن پرتقال مازندران به کشور چین برای اولین‌بار در تاریخ خبر داد و گفت: نقش این استان در صادرات محصولات کشاورزی برای ارزآوری و رونق اقتصادی محوری است. به گزارش «ایرنا» محمد مهدی برومندی روز شنبه در چهاردهمین جلسه قرارگاه امنیت غذایی مازندران اظهار کرد: علاوه‌بر تولید سالم محصولات باغی تسهیل صادرات را داریم که با همین‌رویکرد بندر امیرآباد در مازندران به‌عنوان مرکز صادرات محصولات کشاورزی کشور در این خطه مورد حمایت قرار گرفت.

 

 

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت حمل‌ونقل هوایی برای تصریح صادرات؛ یارانه سوخت حمل‌ونقل هوایی نیز عملیاتی شده‌است. این مقام مسوول تصریح کرد: تمام سردخانه‌ها و انبارهای استان مازندران باید به سامانه انبارهای عمومی متصل شوند تا شاهد باشیم چه میزان محصول در انبارها ذخیره‌شده و به کدام استان ارسال شده تا نظارت دقیق بر تولید داشته باشیم. معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: برای اصلاح و احیای باغات مازندران در سال‌جدید ورود پیدا خواهیم کرد. وی ادامه داد: در منطقه دودانگه شهرستان ساری بیش از‌ هزار هکتار را می‌توان به تولید گل‌محمدی اختصاص داد و اعتبارات لازم برای اجرای این اقدام وجود دارد. طبق آمارهای رسمی، مجموع باغ‌های مرکبات مازندران ۱۱۲‌هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰‌هزار هکتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰‌هزار هکتار زیرکشت ارقام مختلف پرتقال، ۳۰‌هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیرکشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

 

 

طبق اعلام رسمی جهادکشاورزی مازندران امسال حدود ۲‌میلیون و ۸۰۰هزار‌تن انواع مرکبات در استان تولید شد. به‌طور متوسط در یک هکتار باغ مرکبات ۳۰ تا ۴۰‌تن محصول برداشت می‌شود. برومندی با بیان اینکه، مازندران استان ویژه کشاورزی کشور است و نقش این استان در امنیت غذایی کشور بسیار مهم است، ادامه داد: مازندران را ایران کوچک می‌بینیم و وقتی بحث امنیت غذایی می‌شود ذهن‌ها به سمت استان مازندران می‌رود که نه‌تنها برای تولید استان مهم است بلکه نقش پشتیبانی پایتخت را هم دارد. معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: در شرایط جنگ اقتصادی اقدام به تولید و تامین امنیت غذایی می‌کنیم و جهادکشاورزی سفره‌دار مردم است و باید مراقب سفره مردم باشیم. وی گفت سفره مردم با همت و تلاش جهادکشاورزی مدیریت شد و بخشی از آن به همت همکاران جهادکشاورزی مازندران است. معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: در ایام نوروز مازندران میزبان حضور‌میلیونی مسافران است و تاکید وزیر جهادکشاورزی بر این است در این ایام نباید کسری کالا داشته باشیم و ذخایر استراتژیک باید فراهم باشد. برومندی به مساله تولید اشاره کرد و افزود: هماهنگی بین زنجیره و تولید باید در استان روی دهد.

 

 

وی متوسط مصرف سالانه موز کشور را حدود ۵۵۰‌هزار‌ تن عنوان کرد و گفت: اگرچه برای رسیدن به مرز خودکفایی تولید داخل این میوه گرمسیری فاصله زیادی داریم، اما از آنجایی‌که شرایط برای تولید در جنوب فراهم است، با بسته‌های تشویقی ویژه‌ای که وزارت جهادکشاورزی درنظر گرفته‌است، توسعه جهشی در تولید این محصول را خواهیم داشت. وی تصریح کرد: اکنون موز در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب استان کرمان، فارس و بوشهر در فضای باز، فضاهای کنترل شده و سایبان‌ها تولید می‌شود اما ۸/ ۹۹درصد تولید مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. برومندی با بیان اینکه ایران در تولید تمام میوه‌ها به‌جز چهار میوه گرمسیری موز، آناناس، انبه و نارگیل خودکفا است، اظهار کرد: با برنامه‌‌‌‌‌‌‌ای که در دولت سیزدهم پایه‌ریزی شده، امید است بتوانیم در تولید موز و برخی میوه‌ها مشکل این حوزه را حل کنیم.

 

 

توسعه گلخانه؛ ماموریت مهم برای مقابله با خشکسالی
معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌های کشور بالغ بر سه‌هزارو ۵۷۶هکتار از مهم‌ترین برنامه‌های وزارتخانه است، گفت: اصلاح و بازسازی گلخانه‌های کشور در سطح یک‌هزار و ۲۳۳ هکتار نیز از طرح‌های ملی دولت سیزدهم است. برومندی با بیان اینکه طرح توسعه باغ‌های دیم در اراضی شیبدار در سطح ۱۹هزار و ۴۴۹هکتار و اصلاح و نوسازی باغ‌های کشور در سطح ۲۳۰هزار هکتار از برنامه‌های وزارتخانه جهادکشاورزی است؛ ادامه داد: اصلاح و توسعه باغ‌های زیتون به میزان ۱۶هزار و ۱۰۰ هکتار نیز در دستور کار است. به گفته برومندی ۳۷درصد اشتغال کشاورزی کشور در بخش باغبانی است که با بازنگری و تدوین دستورالعمل‌های و منطبق با زیرساخت‌ها موجود و حداقل سرمایه‌گذاری؛ بهبود ۵۰درصدی وضعیت موجود دور از دسترس نیست.

 

 

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های تحولی وزارت جهادکشاورزی همسو با تغییرات اقلیمی و الگوی کشت، توسعه سبزی و صیفی به محیط‌های گلخانه‌ای است، گفت: در حال‌حاضر برای تولید سبزی و صیفی در کشور سالانه ۲۵‌میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود که با انتقال این کشت به محیط گلخانه‌ای مصرف آب حدود پنج‌میلیارد مترمکعب کاهش خواهد یافت. برومندی اظهار کرد: طرحی درقالب برنامه توسعه هفتم تقدیم دولت شده که در آن ۱۵۰‌هزار هکتار توسعه گلخانه، محیط‌های کنترل شده و سایه بان دیده شده‌است که باید با این برنامه به یک تولید و توسعه خوب دست پیدا کنیم.

 

 

واگذاری تنظیم‌بازار میوه شب‌عید به بخش خصوصی
معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه امسال برای نخستین‌بار دولت در مقوله تامین میوه شب‌عید به‌ویژه سیب و پرتقال بدون هیچ‌گونه بار مالی با همکاری بخش‌خصوصی فقط به‌دنبال توزیع میوه به قیمت مناسب برای مصرف‌کننده و حمایت از تولیدکننده است، گفت: اتحادیه مرکزی تعاون روستایی، اتحادیه باغداران و اتحادیه بنکداران سه مجموعه خصوصی قدرتمندند که توان ایفای نقش در سطح کشور و ملی را دارند. برومندی ادامه داد: امسال با حمایت دولت از باغدران مازندران در تولید مرکبات و باغداران آذربایجان‌غربی در تولید سیب میوه شب‌عید کشور بموقع تامین و در حال توزیع است.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992