پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران:
فراوانی محصولات نبود مدیریت در بازار میوه را پوشش داد

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران در نشست خبری که روز شنبه ۲۶ اسفند در محل اتحادیه این صنف و با حضور برخی رسانه ها برگزار شد با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی برنامه بلندمدت در این حوزه ندارد اینکه چقدر نیاز است و چقدر محصول در ایام خاص باید تهیه شود. در حالی که با مشاوره از بارفروشان می‌توان برنامه‌ریزی بیشتری داشت. از این رو شاهد هستیم یک زمان صادرات ممنوع است و با مازاد و ضایعات محصولات رو به رو هستیم و زمانی دیگر با صادرات دچار کمبود و افزایش قیمت‌ها می‌شویم.

کارگر تاکید کرد: ضروری است برای مدیریت بازار و قیمت محصولات میوه و سبزی‌جات کدگذاری شده و قیمت هر کدام مشخص باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که نیاز بازار چقدر است و چه میزان ذخیره‎سازی انجام شده است، افزود: آمار دقیق این موارد مشخص نیست؛ اما به دلیل فراوانی محصولات امسال که ناشی از عدم آفت زدگی بود، ذخیره برای بازار میوه ایام نوروز به اندازه کافی انجام شده و نگرانی درباره تأمین بازار وجود ندارد.

 

اخذ ۱۴درصد مالیات از میوه فروشان سطح شهر در مقابل مالیات ۱درصدی!

کارگر در ادامه با اشاره به مشکلات اتحادیه و میوه فروشان عنوان کرد: نخستین چالش موضوع مالیات است. از میوه فروشان سطح شهر ۱۴ درصد مالیات اخذ می‌شود در حالی که میادین و بازارهای تره بار مرتبط با شهرداری یک درصد مالیات می‌پردازند.

وی تصریح کرد: همچنین این مالیات باید از سود باشد؛ اما در حال حاضر از اصل سرمایه و پول به‌اضافه سود مالیات محاسبه و اخذ می‌شود.

 

ضرورت ارایه فاکتور از سوی بارفروشان

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران با اشاره به مسئله دوم، بیان کرد: میدان مرکزی بار، چالش بعدی است که ۴۰ تا ۴۵ درصد بارفروشان فاکتور نمی‌دهند در حالی که هزینه کارگران نیز از خریداران گرفته می‌شود.

کارگر با اشاره به دلال‌ها عنوان کرد: ساعت کار میدان مرکزی مشخص نیست و کاه‌ی با دپو بارها در عصر روز قبل دلال‌ها ورود کرده و برخی محصولات که آمار کمتری دارند خریداری و در ادامه وقتی فروشندگان سطح شهر برای خرید میوه و سبزی مورد نیاز اقدام می‌کنند این افراد بدون فاکتور با قیمت بالاتر محصولات را به فروش می‌رسانند.

 

چالش ذخیره سازی بدون برنامه‌ریزی و مدیریت درست

وی در دیگر چالش میوه فروشان سطح شهر اظهار کرد: موضوع ذخیره سازی بدون برنامه‌ریزی و مدیریت درست از دیگر چالش‌های این بخش است.

کارگر در پایان گفت: در حال حاضر ۲۸۰۰ میوه فروش دارای جواز کسب در سطح تهران فعالیت دارند و حدود ۱۰۰ بازرس در حال رصد خرده فروشی‌های سطح شهر هستند.

 

نظارت بر میوه فروشی‌های سطح شهر تهران تا ۱۵فروردین
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران در خصوص نظارت بر واحدهای صنفی نیز گفت: نظارت بر میوه فروشی‌های سطح شهر تهران تا ۱۵ فروردین برقرار است و از دستگاه‌های نظارتی مانند تعزیرات هم انتظار داریم که اگر قصد بازرسی دارند، از کارشناسان ما کمک بگیرند و اجازه دهند کارشناسان این صنف نیز برای انجام بهتر کار در کنارشان باشند‌.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992