پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران:
شهرداری به جای نظارت گل می فروشد

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان گل و گیاه تهران با بیان اینکه قیمت مصوب گل امروز اعلام می شود، گفت: در حال حاضر فقط قیمت مصوب شب بو مشخص است. قیمت گل شب بو درجه یک ۸۰ هزار تومان، شب بو درجه دو ۷۰ هزار تومان و درجه سه ۶۰ هزار تومان است.

 

چرا گل گران است؟
شاهرخی درخصوص وضعیت بازار گل گفت: امسال فروشندگان گل با یک مشکل مواجه شدند و آن تعداد فروشندگان گل است که نسبت به پارسال افزایش یافته است. در حال حاضر همه گل فروش شده اند. همه خیابان ها و چهارراه ها، میوه فروشی ها، قنادی ها و حتی شهرداری ها گل می فروشند و چون تولید گل کم و تقاضا برای فروش بالا است، باعث گرانی گل شده است، اگرنه قیمت گل نباید به این گرانی باشد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان گل و گیاه تهران در ادامه با بیان اینکه هیچ قانونی وجود ندارد که مانع فروش گل سر چهارراه ها، میوه فروشی ها و قنادی ها شود، گفت: شهرداری هر جا توانسته غرفه زده و گل می فروشد. باید تولید به میزانی باشد که ما بتوانیم به این اندازه گل بفروشیم. فروشنده گل حتی در شبکه های مجازی هم افزایش یافته است. فروشندگان ما یازده ماه منتظر بودند تا شب عید فروش داشته باشند اما میوه فروش و قنادی و حتی سر چهارراه گلفروشی ها، گل می فروشند. کسی هم نیست که مانع آنها شود.

 

همه گلفروش شدند
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران با بیان اینکه این گلفروش ها با آزادی کامل فعالیت می کنند، این درحالی است که زیر نظر اتحادیه نیستند، گفت: شهرداری و اماکن هم مانع فروش گل توسط آنها نمی شوند. شبکه مجازی فروش گل از ۳۰۰ شبکه به ۶۰۰ شبکه در شب عید افزایش یافته است. بازار گل حدود ۳۰۰ غرفه به غرفه های خود اضافه کرده است، زیرا فروشندگان گل زیاد شدند و تقاضا افزایش یافته است. مگر عرضه گل چقدر است؟ سال گذشته نارنج ۲۰ هزار تومان بود و امسال به ۶۰ هزار تومان رسیده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر گل با قیمت قبل به دست مصرف کننده می رسد. فروشندگان ما هنوز گل شب عید خود را خریداری نکردند، زیرا فروش گل ۲ روز مانده به پایان سال آغاز می شود. ما واردات گل به کشور نداریم و فقط گل های ریشه ای از کشور صادر می شود.

وی در خصوص میزان افزایش قیمت گل گفت: قیمت گل از تورم کمتر است و مطمئنا اگر تعداد فروشندگان به این حد نرسیده بود و همه گلفروش نبودند، قیمت گل بسیار ارزان تر بود. تولید گل کشور فقط برای فروشندگان است اما شب عید است و همه گلفروش شدند و حتی برخی خانه ها هم گل می فروشند.

 

ایران کشور بی آمار است
شاهرخی درخصوص تامین گل گلفروش ها گفت: تمام گل های تولید در ایران به تهران می آید و از دو بازار گل اصلی جاده خاوران و ورامین پخش می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا نظارت از همان بازار گل ها وجود ندارد و گل فقط به اعضای اتحادیه فروخته نمی شود؟ گفت: اگر شما هم بروید، به شما گل می فروشند. به همه گل می فروشند. تنها در کشورهای پیشرفته مثل هلند است که در بازار، گل را فقط با کارت مخصوص گل فروشی، می فروشند، اما اینجا فرق دارد.

شاهرخی در پاسخ به این سوال که چه باید کرد؟ گفت: ما آمار نداریم. هنوز نمی دانیم موجودی نارنج و اطلس کشور برای کاشت چقدر است. پارسال تولید زیاد بود و گل ارزان تر بود و بسیاری گل نکاشتند و ضرر کردند. زیرا آمار نداشتند. ایران، کشور بی آمار است.

 

شهرداری به جای نظارت گل می فروشد
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان گل و گیاه تهران با بیان اینکه همه گلفروش های ما از این وضعیت ناراحت هستند، گفت: چهار راه پایین هر گلفروشی، گل می فروشند و وقتی با شهرداری تماس می گیرند، می گویند ما نمی توانیم کاری کنیم. خود شهرداری هم گل می فروشد. شهرداری در خیابان ستارخان بازار گل دارد و در میادین میوه و تره بار هم گل می فروشد.

وی در آخر گفت: همه جا گل، سبزه و ماهی می فروشند و هرکس در شهرستان بیکار شده است ، به تهران آمده و گل می فروشد. سر چهارراه ها گل می فروشند چون شهرداری به دستفروش ها کاری ندارد و خیابان مملو از دستفروش شده است.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992