پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=54420

پذیرش فقر در جامعه چه از سوی محرومان و چه از سوی مسئولان، قابل قبول نیست

رئیس بنیاد مستضعفان با مضموم خواندن پذیرش فقر از سوی محرومان گفت: یکی از پیامدهای فقر، فرورفتگی و پذیرش فقر در محرومان است و ما باید این پذیرش را نکوهش کنیم نه تقدیر؛ ما در برابر این محرومان مسئولیم و پذیرش فقر در جامعه چه از سوی محرومان و چه از سوی مسئولان، قابل قبول نیست.

به گزارش خانه روشن، حسین دهقان در نشست سراسری اعضای شبکه آبادانی و پیشرفت بنیاد مستضعفان با انتقاد از سیاست تمرکزگرایی در برنامه‌ریزی‌های سیستم اداری کشور اظهار کرد: تمرکزگرایی بالاترین آفت برای سیستم اداری ما است و ما برای پرهیز از این آفت در بنیاد مستضعفان، قرار است این بار با نگاهی از پایین به بالا، شناختی جامع از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مناطق و محرومان و همچنین نیازهای آنها کسب کنیم و بر اساس همین استعدادها و ظرفیت‌ها، برای پاسخگویی به نیازهای این مناطق، تحولی بزرگ را با هدف رسیدن به شرایطی قابل اطمینان رقم بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: این تصور که تنها با «پول و حضور فیزیکی» ما در مناطق محروم کشور، قادر به متحول کردن این مناطق هستیم، یک اشتباه بزرگ است چرا که هم مطالبات فزاینده است و هم منابع، محدود؛ لذا حضور ما در مناطق محروم باید نقشی اهرمی برای پای کار آوردن ظرفیت‌های دولتی، خیرین، علاقمندان و مردم داشته باشد تا با تجمیع قوا، بتوانیم تحول در مناطق محروم را رقم بزنیم.

دهقان با تاکید بر لزوم هویت بخشی و سهم‌دهی به ساکنان مناطق محروم در اجرای ماموریت‌های محرومیت‌زدایی بنیاد مستضعفان گفت: ما باید چتری بشویم تا همه کسانی که ذیل این هدف مقدس می‌خواهند کار کنند، گردهم آیند. لذا اگر بدنبال متوقف کردن چرخه فقر در مناطق محروم هستیم، باید به انسان‌ها توجه کنیم و لازم است برنامه‌های فردی و اجتماعی توأمان را برای توانمندسازی محرومان مدنظر قرار دهیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه خداوند متعال استعداد و منابع رشد را در هر انسان و منطقه‌ای قرار داده است افزود: نباید فراموش کنیم خداوند تا آخر زمان برای زمین و هر جغرافیایی در آن، منابعی را قرار داده است و اگر جز این باشد باید در حکمت الهی، رزاقیت، خالق بودن خداوند و عدالت خداوند شک کرد؛ البته ممکن است صورت و شکل منابع در طول زمان تغییر کرده باشد؛ یعنی مثلا زمانی در منطقه‌ای منابع آبی وجود داشته ولی امروز از این منابع آبی بی‌بهره است ولی آیا جز آب، منابع دیگری در این منطقه وجود ندارد که قابل احیا و استفاده باشد؟ حتما هست. یا آیا در این مناطق انسان‌های مستعدی وجود ندارند که بتوانند رشد کنند و زمینه رشد خود و دیگران را فراهم کنند؟ حتما وجود دارند. این یعنی خداوند هیچ مخلوقی را بدون استعداد و بدون توان پذیرفتن نقشی در تکامل هستی خلق نکرده و اگر این موضوع را نپذیریم باید بگوییم نعوذبالله خداوند کاری عبث کرده است.

دهقان با اشاره به آمایش و مدنظر قرار دادن اقلیم و جغرافیا، منابع، استعدادهای انسانی در ماموریت‌های محرومیت‌زدایی گفت: باید بتوانیم ترکیبی معنادار از این موارد استخراج کنیم و بتوانیم از برخی از این عناصر به عنوان یک اهرم بهره بگیریم. لذا اولین نکته مورد توجه ما باید شناسایی استعدادهای انسانی موجود و سرمایه‌گذاری برای رشد و تعالی آنها باشد و در ادامه، درگیر کردن این استعدادها با ماموریت‌های ما  مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز وظیفه داریم از بالاترین سطوح فناوری که امروز می‌تواند در خدمت فعالیت‌های ما باشد استفاده کنیم و ما مواردی از این دست را حتی در حوزه آموزش رزمندگان در دوره دفاع مقدس تجربه کردیم؛ لذا باید حضور فیزیکی‌مان را بر فضای نرم‌افزاری و هوش مصنوعی سوار کنیم و چند مرکز قوی برای ارائه خدمات درمانی، بهداشتی، آموزشی  با بهره‌مندی از بهترین متخصصین به ساکنان مناطق محروم راه‌اندازی کنیم.

دهقان با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای رشد دادن استعدادهای جوانان در مناطق محروم کشور گفت: ما اینگونه فکر می‌کنیم که بتوانیم در سنوات آتی، عمده رتبه‌های برتر زیر ۱۰۰۰ کنکور، از بچه‌های مناطق محروم کشور باشند و این یک هدف قابل تحقق است.

وی با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای زنده کردن فعل خواستن در محرومان گفت: یکی از پیامدهای فقر، فرورفتگی و پذیرش فقر در محرومان است و ما باید این پذیرش را نکوهش کنیم نه تقدیر؛ ما در برابر این محرومان مسئولیم و پذیرش فقر در جامعه چه از سوی محرومان و چه از سوی مسئولان، قابل قبول نیست.

رئیس بنیاد مستضعفان خطاب به دبیران مناطق پیشرفت و آبادانی بنیاد گفت: ما یقین داریم که با کمک هم می‌توانیم تحول و انقلابی را در خدمت‌رسانی به محرومان و محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور ایجاد کنیم.

 

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992