پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=47203

حسین پیرموذن در نشست با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه
صادرات خرد به کشورهای همسایه از پیمان‌سپاری ارزی معاف شود

رئیس اتاق اردبیل با اشاره به روند مراودات و تجارت خارجی کشور، گفت: کشورهای اوراسیا و روسیه از جمله کشورهای هدف صادرات غیرنفتی است که در این زمینه مشکلات تجار با سازوکارهایی برطرف شده و مبادلات بانکی و تجاری بین دو طرف برقرار است.

حسین پیرموذن در جلسه هم‌اندیشی فعالان اقتصادی استان اردبیل با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، با تأکید بر لزوم تسهیل فرایندهای مالی و تجاری بازرگانان و صادرکنندگان از سوی مسئولان و دستگاه‌های متولی، افزود: اردبیل یک استان کشاورزی است و روسیه از بابت فروش محصولات کشاورزی برای این استان اهمیت بالایی دارد و با تمهیدات اتخاذ شده برای برقراری مبادلات بانکی با روسیه، مشکل خاصی در این حوزه وجود ندارد.

رئیس خانه صنعت و معدن استان اردبیل ادامه داد: وجود هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه در کنار پرداخت یک میلیارد دلار از طرف مقام معظم رهبری برای مهار آب‌های مرزی پارس‌آباد و بیله‌سوار و وجود مجموعه‌ای مانند کشت و صنعت در استان فرصتی ایجاد کرده که شاهد جهش تولید محصولات کشاورزی در این استان باشیم

پیرموذن در ادامه، جمهوری آذربایجان را کشور مهم دیگر برای تجار و بازرگانان استان اردبیل ذکر کرد و گفت: روابط دیرینه فرهنگی مذهبی و اقتصادی و مرز طولانی بین اردبیل با جمهوری آذربایجان باعث شده این کشور برای ما بسیار حائز اهمیت باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان، ادامه داد: در هیچ زمانی روابط اقتصادی ایران با این کشور همسایه قطع نشده، حتی در دوران کرونا هم تمام مرزها غیر از مرز جمهوری آذربایجان بسته شد و این نشان می‌دهد که روابط سنتی تجاری دوجانبه بسیار خوب بوده است.

وی با تأکید بر لزوم نقش‌آفرینی دستگاه دیپلماسی برای رفع موانع پیش روی تجار و بازرگانان، اظهار کرد: سال‌هاست که استان اردبیل از بن‌بست بودن رنج می‌برد. تنها مرزی که داریم مرز جمهوری آذربایجان است و انتظار داریم با درایتی که دارید، مشکلات استان برطرف شود.

رئیس اتاق اردبیل خواستار توسعه و تجهیز گمرک در مبادی مرز با جمهوری آذربایجان شد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌های گمرکی با روسیه و جمهوری آذربایجان اجازه ورود ۱۷۰ کانتینر از جمهوری آذربایجان به روسیه برای کانتینرهای ایرانی داده شده بود که با رایزنی‌های سفیر کشورمان در آذربایجان این تعداد به ۳۷۰ کانتینر در روز افزایش یافت ولی همین تعداد هم باید افزایش یابد به‌ویژه اینکه اغلب بار این کانتینرها محصولات کشاورزی است که بر اثر توقف ازنظر کیفیت بار میکروبی و دمای صادراتی آسیب می‌بیند.

پیرموذن هدف بعدی تجار و صنعتگران ایرانی را بازار عراق دانست و افزود: در این حوزه شرایط خوب است و بخش خصوصی در زمینه صادرات با اقلیم کردستان عراق، بصره و بغداد خوب کار می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تراز تجاری ما بالاتر از عراق است نمی‌توان بحث تعرفه ترجیحی را مطرح کرد. در دولت گذشته پیشنهاد شد بنگاه‌های کوچک و زودبازده از پیمان‌سپاری ارزی معاف شوند که این برنامه مدتی اجرا شد ولی بعد از مدتی متوقف گردید.

پیرموذن اظهار کرد: در شرایط فعلی برای کشورهای همسایه مثل عراق افغانستان و پاکستان معاملات زیر یک‌میلیون دلار از پیمان‌سپاری ارزی معاف شود و این اقدام مشکل بسیاری از صادرکنندگان را حل خواهد کرد.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992