پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=46096

اصناف؛ فرماندهان عرصه اقتصادي کشور
قالیباف: نتوانسته‌ايم از ظرفيت بالا و واقعی اصناف استفاده کنيم

رئيس مجلس شوراي اسلامي در مراسم بزرگداشت روز اصناف که به ميزباني اتاق اصناف تهران در محل مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار شد، گفت: اولين وطيفه ما در برابر اصناف اينکه شکر اين نعمت را به جا بياوريم؛ اما اقرار مي‌کنم نتوانسته ايم از اين ظرفيت به تمام معنا مردمي و روي پاي خود ايستاده و داراي قدرت حل مسئله، استفاده کنيم.

به گزارش خانه روشن، محمدباقر قاليباف، رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين همايش که با حضور جمعي از مقامات عالي کشوري و استاني، رئيس و هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران، روسا و اعضاي هيئت مديره اتحاديه هاي صنفي تهران، فعالان روساي اتاق هاي اصناف شهرستان هاي استان تهران، برخي روساي اتاق هاي اصناف کشور، منتخبين هيات امناء بازار بزرگ تهران و جمع کثيري از فعالان صنفي برگزار شد، بيان کرد: با نگاه به تاريخ مي بينيم که هر زماني که از اصناف حرفي زده مي شود نقش آنها در مسائل سياسي، فرهنگي و اجتماعي کشور بسيار برجسته و درهم تنيده است و نقش چند ساحتي دارند.

وي افزود: اولين وطيفه ما اين است که شکر اين نعمت را به جا بياوريم؛ اما اقرار ميکنم که ما نتوانسته ايم از اين ظرفيت به تمام معنا، مردمي و روي پاي خود ايستاده و قدرت حل مساله داشتن، استفاده کنيم.

قاليباف در ادامه ضمن تبريک روز ملي اصناف گفت: شما فرماندهان عرصه اقتصادي کشور هستيد.

وي ضمن گراميداشت ياد شهداي حوزه اصناف يادآور شد: کمتر کسي است که قدر زحمات شما را نداند. کساني که در دوران دفاع مقدس در جبهه حضور داشته اند، نقش اصناف در دوران دفاع مقدس را به خوبي مي دانند. اصناف در موقعيت هاي مختلف مانند جنگ، مناطق جنگي، ساخت و تعمير ادوات و آمبولانس ها زير آتش دشمن نقش مهمي داشتند و اين روحيه شهادت طلبي اصناف در دوران جنگ قابل تقدير است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اصناف در دوران پيروزي انقلاب و بعد از آن، دوران دفاع مقدس و مهمتر از همه در دوران تحريم هاي ظالمانه نطام استکباري نقش مهمي داشتند، گفت: همچنين نقش آنها در دوران کرونا نيز مشهود است که اين موارد از ويژگي هاي منحصر به فرد اين حوزه است.

وي خطاب به اعضاي اصناف حاضر در همايش افزود: اين موارد مايه افتخار دنيا و آخرت شماست و همچنين بار سنگيني را نيز بر دوش شما گذاشته است که بايد قدر بشناسيم و شکر اين نعمت را به جا آوريد که مهمترين آن اين است که بتوانيد خدمات صادقانه اي براي مردم ارائه کنيد، بنابراين بايد با مردم و جامعه مدارا کنيد و مشکلات سر راه مردم و کشور را در کنار يکديگر رفع کنيم.

وي با اشاره به نقش اصناف در مسائل سياسي و اقتصادي، گفت: از ظرفيت اصناف آنگونه که بايد استفاده نکرديم. امروز در هر جلسه اي که حضور داريم هميشه از مشکلات بحث مي کنيم و از تشخيص و حل و توان حل آن مسائل بحث نمي کنيم. متاسفانه در جلسات ما سخنان تکراري گفته ميشود و بعد از دو ساعت بحث و جدل همه خسته مي شوند و جلسه را ترک مي کنند. از اين رو بارها گفته ام که موضوعات مطروحه در جلسات دهه ۷۰ با آنچه در ۱۴۰۲ مطرح مي شود يکي است. دهه جديد ديگر جاي اين مباحث نيست.

رئيس مجلس افزود: وقتي از اقتصاد حرف مي زنيم مقام معظم رهبري مي فرمايند بايد حکمراني در عرصه اقتصاد را مردمي سازي کنيم و مردمي تر از حوزه اصناف بخشي نيست. در اين رابطه همه ما مقصريم و هم دوستان در اصناف، چرا که روابط دقيق ساختاري با هم برقرار نمي کنيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تاکيدات امام خميني(ره) در عدم دخالت دولت در اقتصاد، تصريح کرد: شغل و اقتصاد به سرعت در حال تغيير است و اگر ما بخواهيم همين روند را ادامه بدهيم حذف خواهيم شد. نحوه ساختارسازي، نهادسازي و ماموريت هاي ما متفاوت است بايد اجازه بدهيم که نيروهاي جوان وارد ساختار شوند و هرگز نبايد به مديريت دوران مکانيکي برگرديم. بايد با مديريت سايبرنتيکي جلو برويم و معطوف به هدف حرکت کنيم.

رئيس مجلس با تاکيد بر اينکه بايد بين اصناف و اماکن توافق انجام شود، گفت: در دوره فرماندهي من بر نيروي انتظامي ارتباط خوبي بين اماکن و اصناف برقرار شده بود و بايد اين ارتباط نيز تکرار شود.

وي در پايان با اشاره به نقش اصناف در مديريت ناآرامي هاي سال گذشته، افزود: جان و مال شما در خطر بود؛ اما همراهي کرديد، صبور بوديد و ديديد که دشمنان خود و منافقين را چگونه نابود کرديم. دامنه قدرت و نفوذ انقلاب اسلامي براي تحت فشار قرار دادن منافقين را ديديد.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992