پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=43557

الزام تولیدکنندگان به درج وزن خالص بر روی محصولات

رئیس مرکز اندازه شناسی سازمان استاندارد گفت: از این پس تولیدکنندگان باید وزن خالص محصول تولیدی را بر روی بسته بندی درج کنند و هرگونه درج وزن کالا با کمینه یا بیشینه بر روی بسته بندی، غیر قانونی است.

حسن خانه زر افزود: الزام تولیدکنندگان به رعایت دو استاندارد ۱۶۳۸۱ و ۷۵۹۲۱ در تولید انواع محصولات بسته بندی شده در صد و شانزدهمین جلسه شورای عالی استاندارد در آذرماه ۱۴۰۱ مصوب و دستورالعمل اجرایی آن نیز به تولیدکنندگان ابلاغ شده است.

وی اضافه کرد: براساس این مصوبه همه تولیدکنندگان موظف به رعایت این دو استاندارد در محصولات تولیدی هستند و از زمان انتشار رسمی آگهی این مصوبه تولیدکنندگان ۹ ماه فرصت دارند تا خطوط تولیدی خود را متناسب با استانداردهای اجباری تعیین شده، انطباق دهند.

خانه زر گفت: همه تولیدکنندگانی که محصولات بسته بندی شده تولید می‌کنند موظف به رعایت استانداردهای اجباری مربوط در وزن محصولات تولیدی هستند.

وی با بیان اینکه همه محصولات از جمله صنایع غذایی، محصولات شوینده و بهداشتی، روغن موتور و انواع نوشیدنی‌ها شامل این دو استاندارد اجباری است، افزود: بر این اساس تولیدکنندگان نمی‌توانند وزن محصول تولیدی را با (تلرانس) کمینه یا بیشینه بر روی بسته بندی درج کنند و باید فقط وزن خالص بر روی کالا درج شود.

رئیس مرکز ملی اندازه شناسی و اوزان سازمان استاندارد با اشاره به پایش واحدهای تولیدی در اجرای این دستورالعمل گفت: پایش انجام شده از واحدهای تولیدی نشان می‌دهد میزان کم فروشی از طریق درج وزن بر روی محصولات تولیدی بسته بندی پس از ابلاغ این دستورالعمل کاهش یافته و از ۴۱ درصد در ابتدای سال ۱۴۰۱ به حدود ۳۰ درصد در پایان سال گذشته رسیده است.

وی افزود: مهلت قانونی برای انطباق خطوط تولیدی با استانداردهای تعیین شده از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز شده و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت و تولیدکنندگان موظفند در این بازه زمانی خطوط تولید خود را براساس وزن خالص محصول تنظیم کنند.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992