پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=42737

رئیس اتاق بازرگانی ایران:
دولت‌های ایران و قرقیزستان باید زودتر مشکل زیرساخت‌های حمل‌ونقل را حل کنند

رئیس اتاق ایران بر حل هر چه سریع‌تر مشکلات حمل‌ونقل میان ایران و قرقیزستان تاکید کرد و گفت: بدون گشایش در این حوزه، بخش‌های خصوصی دو کشور در توسعه سطح مناسبات تجاری دو کشور ناکام خواهند ماند.

تمیر ساریف، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت قرقیزستان که در رأس هیاتی تجاری برای بازدید از ایران اکسپو ۲۰۲۳ و شرکت در همایش تجاری ایران-قرقیزستان به تهران سفر کرده است، با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار کرده و دو طرف راه‌های افزایش سطح همکاری‌های تجاری را مورد بررسی قرار دادند.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این دیدار با اشاره به اقتصاد رو به رشد قرقیزستان و قوانین اقتصادی این کشور که بیشترین قرابت با اقتصاد آزاد در میان کشورهای آسیای مرکزی دارد گفت: اگرچه در سال گذشته مبادلات اقتصادی ایران و قرقیزستان رو به رشد بوده اما این عدد مورد رضایت دو کشور نیست.

او با بیان اینکه حجم تجارت ایران با قرقیزستان تنها یک درصد حجم تجارت خارجی این کشور را تشکیل می‌دهد ادامه داد: انتظار ما این است که این میزان افزایش یابد. در طول سال‌های گذشته، علاقه‌مندی فعالان اقتصادی ایران هم در رابطه با سرمایه‌گذاری در قرقیزستان و هم تجارت با این کشور مشهود است و تمایل بخش خصوصی ایران افزایش مناسبات تجاری با این کشور است.

شافعی با اشاره به موقعیت دو کشور ازجمله عضویت در سازمان اکو، اوراسیا و پیمان شانگهای گفت: این موقعیت‌ها ظرفیت‌های قابل‌توجهی برای همکاری دو کشور ایجاد کرده است. ما در اوراسیا به سمت تجارت آزاد می‌رویم و اگر این تجارت برقرار شود امکان جدیدی برای جهش همکاری‌های دو کشور فراهم خواهد شد.

رئیس اتاق ایران به برخی موانع پیش روی افزایش سطح همکاری‌های تجاری ایران و قرقیزستان اشاره کرده و ادامه داد: علاوه بر مسئله تحریم و مشکلات تبادلات مالی یک مانع بسیار بزرگ در مسیر تجارت دو کشور مسئله حمل‌ونقل است.

او تأکید کرد: لازم است هم دولت ایران و هم دولت قرقیزستان اقدامات اساسی در مورد زیرساخت‌های حمل‌ونقل انجام دهند و در غیر این صورت ما به‌عنوان بخش خصوصی در توسعه روابط تجاری خود ناکام خواهیم شد. اتاق‌های دو کشور برای ترمیم و توسعه این زیرساخت‌ها باید به دولت‌های خود فشار بیاورند. مخصوصاً در مورد حمل‌ونقل ریلی باید دو کشور اقدامات سریع و اساسی انجام دهند.

او با یادآوری موقعیت جغرافیایی قرقیزستان گفت: از طریق این کشور و ایران بخش عظیمی از چین می‌تواند به دریای عمان و خلیج‌فارس متصل شود و هم ایران و قرقیزستان می‌توانند از این ترانزیت بهره‌مند شوند.

شافعی افزود: مشکل کهنه دیگری که بارها به آن اشاره کرده‌ایم اما برطرف نشده است فقدان پرواز مستقیم بین ایران و قرقیزستان است. حتی اتاق ایران برای تأمین مالی بخشی از صندلی‌های این پرواز اعلام آمادگی کرد اما این اتفاق هنوز نیفتاده است. اگر این پرواز برقرار شود دو کشور می‌توانند از ظرفیت خوب گردشگری و به‌ویژه گردشگری سلامت استفاده کنند. چراکه در ایران در حوزه سلامت امکانات خوبی وجود دارد و قرقیزستان هم مناطق گردشگری زیبایی دارد که می‌تواند به ارتقا سطح همکاری منجر شود.

در ادامه این دیدار ساریف، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت قرقیزستان هم با اشاره به ظرفیت‌های متنوع ایران گفت: موقعیت سوق‌الجیشی، منابع طبیعی غنی، نیروی انسانی تحصیل‌کرده از ویژگی‌های قابل‌توجه ایران است.

او با بیان اینکه جهان در حال تغییر است و محورهای جدیدی برای توسعه در حال پیدا شدن است افزود: ما با برنامه‌ریزی دقیق به نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ آمدیم. ۴۲ شرکت قرقیزستانی حاضر شدند و به دنبال مشتری‌هایی برای کالاهای خود و همین‌طور به دنبال سرمایه‌گذاران ایرانی هستند تا بتوانند خط تولید در ایران و قرقیزستان راه بیندازند. البته کارفرمایان و تجار ما نگرانی‌هایی دارند. تحریم‌ها همیشه نگرانی ایجاد می‌کند اما تجارت هم راه خود را پیدا می‌کند. شما راه خود را برای مبادلات مالی و کالا از دل تحریم‌ها پیدا کردید و ما هم می‌توانیم با شما همکاری کنیم.

ساریف با بیان اینکه به‌زودی در حاشیه اجلاس شانگهای جلسه‌ای قرار است مقدمات ساخت خط آهن چین، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان و ایران آغاز خواهد شد افزود: این کوتاه‌ترین راه برای رسیدن چین به خلیج‌فارس خواهد بود و بعداً از طریق ایران به ترکیه و اروپا هم خواهد رفت. با شروع به کار این پروژه ما تبدیل به کشور ترانزیتی می‌شویم و موقعیت خوبی خواهد بود.

او با دعوت از تجار ایرانی برای راه‌اندازی خط تولید در قرقیزستان افزود: گردشگری خوزه بسیار جالبی برای همکاری است و هر دو طرف جاذبه‌های زیادی دارند و باید تبادل گردشگر را شروع کنیم. باید همایش‌های اقتصادی و نمایشگاه‌های تجاری مشترک برگزار کنیم و از تجار خود حمایت کنیم تا روابط تجاری را توسعه دهیم.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992