پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

سه شنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

نشانه هایی که می گوید باید به روانشناس مراجعه کنید

به گزارش«خانه روشن»به نقل از سلامت نیوز،: اشرف بخشایش، روانشناس بالینی« باید همیشه ارتباطمان را با روانشناس داشته باشیم و همانطور که با کوچکترین علایمی مثل سردرد به پزشک مراجعه می کنیم یا گاهی اصلا هیچ بیماری وجود ندارد . ولی برای چکاب نزد پزشک می رویم» تاکید کرد :« برای بیماری های روحی و روانی هم همینطور است و باید حداقل سالی یک تا دو بار نزد روانشناس برویم و قبل از اینکه مشکلی پیش بیاید از نظر سلامت روان چکاب شویم. نباید بگذاریم مشکلات روحی و روانی اینقدر وخیم شود که نتوانیم جلوی آن را بگیریم لذا بهتر است که مراجعه به روانشناس را حتما داشته باشیم.

این مدرس دانشگاه در ادامه تاکید کرد:« برای تصمیمات مهم زندگی مثل ازدواج، بچه دار شدن، مشاوره تحصیلی و …. باید از یک مشاور کمک گرفت. امروزه مردم به این نتیجه رسیدند که باید مشاوره را قبل از ازدواج انجام دهند و این مسئله امروز برای مردم جا افتاده است.»

وی گفت:«گاهی اوقات نزد روانپزشک می رویم وبرای ما دارو تجویز می کند باید گفت مصرف دارو به تنهایی نمی تواند مشکل ما را حل کند، دارو نمی آید طرز تفکر من را یا اهداف من را در زندگی مشخص کند دارو فقط می تواند من را آرامم کند. لازم است به زندگیمان نگاه کنیم و ببینیم چقدر دچار بی هدفی شده ایم یا اینکه چقدر کمال گرا شده ایم بهتر است در این مواقع ما هم دارو مصرف کنیم و همزمان از یک روانشناس نیز کمک بگیریم.»

وی گفت:« گاهی نیاز به خانواده درمانی است که روانشناس یا مشاور همه اعضای خانواده را می خواهد تا مشکل بوجود آمده را رفع کند که باید همکاری کرد و در اینباره پیشگیری کنیم از اینکه یک بیماری در خانواده بوجود بیاید.»

وی درباره اینکه با چه نشانه هایی باید به روانشناس مراجعه کرد،گفت:« گاهی ما با افت انرژی روبرو می شویم یا اتفاقا خیلی با انرژی زیاد مواجه می شویم، گاهی ما شروع می کنیم به ولخرجی هایی که بعد می آییم پیش خودمان فکر می کنیم چرا من اینقدر خرید کردم، گاهی اوقات بی دلیل گریه می کنیم یا اصلا حوصله کار کردن نداریم یا ارتباط موثری با دیگران نداریم، در ارتباط با دوست یا خانواده ناسازگاری داریم یا در مواردی ما زیاد از حد بله گو و مهرطلب هستیم یا اینکه به هیچکسی نمی توانم نه بگوییم، همیشه مهربان بودن بیش از حد خوب نیست در واقع رعایت تعادل در هر چیزی خوب است بنابراین اگر رفتارهایمان از حالت تعادل خارج شده است به عنوان مثال مهربانی بیش از حد یا نامهربانی، خشم و پرخاشگری،تنبلی یا زرنگی زیاد از حد،انرژی کم یا انرژی زیاد و … با این نشانه ها باید به روانشناس مراجعه کنیم.»

وی درباره درمان های غیردارویی مشکلات روانی گفت:« یکسری درمان های غیردارویی داریم که انواع و اقسام مشاوره ها با تکنیک ها را آموزش می دهیم و یا اینکه گاهی هیپنوتراپی انجام می دهیم و لازم است به گذشته فرد برویم یا در ناخودآگاه فرد بخواهیم کندوکاو کنیم. گاهی تلقین هایی که از گذشته به ما شده که تلقین های درستی نبوده است و اینها برای ما اشکال ایجاد می کند بنابراین هیپنوتراپی یکی از روش هایی است که می تواند موثر باشد.»

بخشایش در ادامه گفت:«از دیگر روش ها استفاده از دستگاه های جدیدی از جمله دستگاه TDCS است که این دستگاه دو الکترود است که کاملا بی ضرر و بی خطر است و این الکترودها بر روی سر قرار می گیرند و سعی می کنند یکسری امواج الکترونیکی را به سطح کورتکس مغز برسانند. خوب می دانیم که سلول های مغزی ما یا نورون های مغزی از دو طریق تحریک می شوند یکی تحریک شیمیایی و دیگری تحریک الکتریکی داروها در واقع تحریک شیمیایی بر روی نورون های مغز ایجاد می کنند و دستگاه TDCS که دو میلی آمپر برق است که این دو میلی آمپر را بر روی نورون ها می فرستد که باعث کارکرد بهتر نورون های مغز می شود.»

وی افزود:« ما پروتکل هایی برای استفاده از این دستگاه داریم . توسط این دستگاه می توان سطح افسردگی و اضطراب را در فرد کاهش داد،بهبود روابط اجتماعی فرد، کاهش خطرپذیری برای سردردهای میگرنی، برای افزایش توجه و تمرکز، درمان وزوز گوش و حتی این دستگاه برای سو مصرف الکل و مواد مخدر و سیگار هم کاربرد دارد پس یکی از دستگاه هایی که می تواند مکمل دارودرمانی و مشاوره باشد دستگاه TDCS است.»

روانشناس بالینی در ادامه گفت:« یکی دیگر از دستگاه هایی که در کنار دارودرمانی و مشاوره می تواند خیلی به ما کمک کند دستگاه جدیدی به نام نوروبایوفیدبک است که روی نورون های مغزی تحریک داده می شود و این دستگاه جدید که ۱۲ کاناله است می تواند بر روی توجه و تمرکز، بیش فعالی، افسردگی ، بیماری ام اس ،سکته های مغزی، مشکلات حرکتی که ورزشکاران دارند و … اثر بگذارد و در کنار دارودرمانی و مشاوره نتایج بسیار خوبی را مراجعین ما گزارش می کنند، پس بنابراین یکی از روش های غیردارویی درمان بیماری های روانی که کاملا بی خطر اما فوق العاده موثر است دستگاه نوروبایوفیدبک می باشد.»

وی گفت:«متاسفانه عده ای از مراجعین که نزد روانپزشک یا پزشک می روند فقط درخواست دارو می کنند. این یک تلقینی است که یک عده ای به خودشان می کنند که حتما من باید دارو مصرف کنم تا خوب شوم. در اکثر موارد می بینیم که کسی که مراجعه کرده یا توسط یک مشاور یا روانشناس به روانپزشک ارجاع داده شده نیاز به درمان دارویی دارد ولی در یک جاهایی است که بیمار وابسته به این داروها می شود. دستگاه هایی که به آنها اشاره شد مثل دستگاه نوروبایوفیدبک و دستگاه TDCS ، دستگاه هایی هستند که کمک می کنند بیمار هرچه سریع تر به حالت عادی برگردد و از میزان مصرف دارو در وی کاسته شود ولی همیشه هم همه جا لازم به استفاده از این دستگاه ها نیست. در برخی موارد حتی می توانیم برای بیمار داروهای گیاهی برای کاهش اضطراب و بالا بردن میزان آرامش در فرد تجویز کنیم.»

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992