پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

یکشنبه , ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=24752

شهروندان حقوقی دارند، تهران هم!

تهران حقوق دیگری دارد که شاید برخی از آن‌ها حتی به گوش مردم هم برخورد نکرده باشد. شاید هم برخورد کرده باشد و این یادداشت مصداق بردن زیره به کرمان بشود، اما معتقدم تهران جان دارد، اگر زبان هم داشت، حتماً مطالباتش از شهروندان را مطالبه می‌کرد! اگر شما اجازه بدهید در چند سطر زبان تهران باشم!

توسعه و پیشرفت حق مردم تهران است. مدیران شهری باید تمام همت خود را به‌کارگیرند تا حقوق مردم تهران در سطح شهر رعایت شود و خدمات شهری به‌صورت عدالت محور به مردم توزیع شود. شهر فروشی، فساد مدیریتی، تراکم فروشی و نظایر آن ازجمله موارد تضییع حقوق کلیه شهروندان شده و منجر به آسیب‌های بازگشت‌ناپذیر زیست‌محیطی و انسانی خواهد شد.
اما آیا مردم هم حقوق کلان‌شهر تهران را رعایت می‌کنند؟
وقتی از حقوق تهران بر مردم حرف می‌زنیم تنها ابتدایی‌ترین چیزی که به ذهن متبادر می‌شود مسئله رعایت نظافت شهری است؛ اما آیا این‌که عضو کمپین‌های پرتعداد “زباله نریزیم” باشیم و در صفحات مجازی خود مرتب هشتگ بسازیم و در مدح پاکبانان نارنجی‌پوش، متون احساسی منتشر کنیم حق تهران را ادا کرده‌ایم؟
تهران حقوق دیگری دارد که شاید برخی از آن‌ها حتی به گوش مردم هم برخورد نکرده باشد. شاید هم برخورد کرده باشد و این یادداشت مصداق بردن زیره به کرمان بشود، اما معتقدم تهران جان دارد، اگر زبان هم داشت، حتماً مطالباتش از شهروندان را مطالبه می‌کرد! اگر شما اجازه بدهید در چند سطر زبان تهران باشم!
تهران می‌گوید یک شهروند باید با کلیه حقوق خویش در جامعه شهری و با وظایف و تکالیف مدیریت شهری و توانایی‌ها و محدودیت‌های مدیریت شهری در اداره شهر آشنا باشد، بعد که با همه این‌ها آشنا شد حقوق شهروندی خویش را منصفانه و هماهنگ با سطح توقعات خود با این وظایف و امکانات مطالبه کند. تهران می‌گوید هر شهروند باید برای احقاق حق خویش و بالطبع بهبود وضعیت جامعه شهری خود اقدام نموده و مدیریت شهری را وادار به انجام ‌وظیفه نماید.
تهران می‌گوید هر شهروند باید برای مشارکت در اداره شهر سعی و تلاش کند. تهران می‌گوید یک شهروند وظیفه دارد در حفظ نظافت و سلامت معابر و مجاری آب‌های سطح شهر تلاش کند و از اشغال پیاده‌روها و معابر پرهیز کند!
بله! تهران داغ دلش تازه شده و دارد کم‌کم جزئی‌ترین وظایف هر شهروند را یادآوری می‌کند!
تهران می‌گوید شهروندان نباید نخاله‌های ساختمانی و زباله‌هایشان را در اماکن غیرمجاز تخلیه کنند! تهران می‌گوید شهروندان باید در جلوگیری از رواج پدیده مذموم تکدی گری در سطح شهر مشارکت کنند. تهران می‌گوید هر شهروند باید به مدیران شهر دست بدهد تا مراکز فرهنگی در شهر گسترش پیدا کند و سطح فرهنگ عمومی جامعه بالاتر برود.
تهران می‌گوید شهروندان از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن‌های مشرف و مجاور به معابر عمومی خودداری کنند. تهران می‌گوید شهروندان و کسبه‌ای که در شهر مشغول فعالیت هستند، باید از نصب آگهی‌های تبلیغاتی در محل‌های غیرمجاز و  به‌طورکلی از انجام هرگونه اقدامی که باعث کاهش نظافت و زیبایی شهر و نیز آسیب‌رسانی به منظر شهری می‌شود خودداری کنند.
تهران می‌گوید شهروندان در عمل و رعایت مقررات مصوب که به‌منظور انتظام بخشی به زندگی شهری وضع‌شده کوشش کنند، خودشان از قانون‌شکنی همشهریان جلوگیری کنند و برای رعایت مقررات شهری، همشهریان را آگاه سازند. تهران می‌گویند یک شهروند مؤثر کسی است که نگران و دل‌مشغول رفاه و آسایش دیگران باشد!
چه‌کار کردیم با تهران که این‌همه دلش پر از درد است؟! تهران یک‌چیز دیگر می‌گوید که جمع‌بندی موارد بالاست. تهران می‌گوید یک شهروند اگر وظایف شهروندی خود را انجام ندهد، شهروند تهران نیست، او صرفاً “ساکن تهران” است! نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر!

محمدرضا پاداش I فعال رسانه‌ای

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992