پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

جمعه , ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=24501

چند هشدار در مورد ایربگ خودرو!

خودروهای داخلی و بسیاری از خودروهای وارداتی با کیسه هوای راننده و سرنشین جلو تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند، از این رو هشدارها و موارد احتیاطی در خصوص ایربگ ها یا همان کیسه های هوا را باید جدی گرفت.

به گزارش«خانه روشن»به نقل از تیتر۲۰؛مواردی که باید در خصوص ایربگ به آنها توجه داشت عبارتند از:

۱- غربيلك فرمان يا كيسه هواى آن را به هيچ وجه دستكارى نكنيد.

۲- پوشاندن كيسه هواى فرمان ممنوع است.

۳- باز كردن غربيلك فرمان ممنوع است (به جز براى پرسنل مجاز شبكه خدمات پس از فروش).

۴- هيچ وسيله اى را بين داشبورد و سرنشين قرار ندهيد (حيوان، چتر، عصا، بسته و …)

۵- به محض برداشتن صندلى كودک، براى اطمينان از ايمنى سرنشين در هنگام ضربه شديد، كيسه هواى سرنشين را دوباره فعال كنيد.

۶- نصب صندلى كودک در حالت پشت به جاده در روى صندلى سرنشين جلو تا زمانى كه تجهيزات مكمل كمربند ايمنى سرنشين جلو غير فعال نشده باشد، ممنوع است.

۷- از قرار دادن صندلی مخصوص کودک در صندلی جلوی خودرویی که مجهز به سیستم کیسه هوای مسافر می باشد حتما اجتناب کنید (در صورتی که این سیستم مجهز به قابلیت از مدار خارج کردن یا خاموش کردن سیستم کیسه هوای سرنشین را دارد مجاز به استفاده صندلی کودک در صندلی جلو می باشید)

۸- چراغ هشدار دهنده بر روی داشبورد خودرو که پس از روشن شدن سوئیچ موتور به مدت چند ثانیه روشن باقی می ماند و سپس خاموش می شود. (نشان بر سالم بودن سیستم) در صورت روشن ماندن مداوم این چراغ به نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید.

۹- از قرار دادن اشیاء و یا چسباندن آنها (سنجاق، آرم، ساعت، پايه تلفن همراه و …) بر روی غربیلک فرمان اجتناب کنید، زیرا در صورت فعال شدن سیستم کیسه هوا ممکن است به صورت شما آسیب جدی برساند.

۱۰- هیچ نوع شیئی را بین خود و کیسه هوا قرار ندهید.

۱۱- هرگز با قرار دادن دست های خود در وسط غربیلک فرمان رانندگی نکنید.

۱۲- از قرار دادن ابزار و اشیاء بر روی داشبرد اجتناب کنید، زیرا ممکن است در اثر فعال شدن کیسه هوا به سرنشین مجاور، آسیبی برسد و یا در عملکرد سیستم کیسه هوای راننده خللی وارد کند.

۱۳- اطمینان حاصل کنید که سرنشین جلو پاهای خود را بر روی داشبورد در حین حرکت خودرو نگذاشته باشد. مسافر و راننده همیشه سعی داشته باشند نسبت به موقعیت داشبورد به صورت عمودی قرار گیرند و از دراز کشیدن و یا تکیه دادن به در، در حین رانندگی اجتناب کنید.

۱۴- در خودروهایی که دارای سیستم کیسه هوای جانبی است هرگز نباید از روکش صندلی استفاده کرد.

۱۵- كيسه هاى هوا هنگام واژگون شدن خودرو و يا وارد آمدن ضربه از پشت، عمل نمى كنند. در صورت وارد آمدن ضربه هاى شديد به قسمت زير خودرو، به علت وجود چاله، سنگ و … احتمال فعال شدن كيسه هاى هوا و تجهيزات مربوطه وجود دارد.

۱۶- هرگونه دستكارى يا تغيير سيستم كيسه هواى راننده يا سرنشين (كيسه هاى هوا، واحد كنترل الكترونيكى، سيم كشى …) ممنوع است (مگر توسط پرسنل آموزش ديده شبكه خدمات پس از فروش).

۱۷- به منظور تضمين سيستم هاى ايمنى، بعد از بروز تصادف، سرقت يا اقدام به سرقت خودرو، به جهت كنترل اين سيستم ايمنى به نمايندگى هاى مجاز مراجعه نماييد.

۱۸- هنگامى كه قصد فروش خودرو را داريد، خريدار را از وضعیت ایربگ آگاه كنيد و دفترچه راهنما را در اختيارش بگذاريد.

۱۹- هنگام از رده خارج كردن خودرو، براى از بين بردن چاشنى هاى فعال كننده سيستم، به يكى از نمايندگى هاى مجاز مراجعه كنيد.

۲۰- باز شدن کیسه های هوا در برخی موارد موجب زخمی شدن یا حتی مرگ رانندگانی شده که فاصله آنها تا فرمان خودرو بسیار کم بوده است، حداقل این فاصله باید ۲۵ سانتی متر باشد.

رعایت کردن این فاصله برای رانندگانی که بلند قد هستند، آسان است، اما رانندگان کوتاه قد، برای آن که پایشان به پدال گاز، ترمز و کلاچ برسد، ناچارند که بیش از اندازه خود را به فرمان خودرو نزدیک کنند. برای حل این مشکلات، از اهرم های تنظیم ارتفاع جلو و عقب بردن صندلی استفاده کنید. (نسل جدید کیسه های هوا که هوشمند هستند، به تازگی به بازار آمده است. سرعت باز شدن این کیسه ها بر حسب شدت تصادف، قد و وزن راننده و فاصله سر راننده تا فرمان خودرو تغییر می کند.)

۲۱- نبايد كيسه هوا را با يك بالش نرم اشتباه گرفت، بلكه بايد در نظر داشت كه آن در زماني كمتر از ۰۵/۰ ثانيه يعني سريعتر از يك چشم بر هم زدن با سرعتي بيش از ۴۰۰ كيلومتر بر ساعت به شكل بالشتك در مي آيد و خود اين ضربه مي تواند براي فردي كه به كيسه هوا نزديك است بسيار خطرناك باشد.

بر اساس قوانين سازمان ملي ايمني ترافيك بزرگراه ها در آمريكا، كودكان زير ۱۲ سال بايد در صندلي عقب كه ميزان ايمني آن ۳۵ درصد بيش از صندلي جلو است قرار گيرند.

۲۲- در برخی از خودروها فعال بودن سیستم ایربگ به بسته بودن کمربند ایمنی منوط شده است، بنابراین حتما همیشه هنگام رانندگی کمربند ایمنی خود را ببندید./خودرو کار

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992