پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=56892

این همستر موذی راه نات‌کوین را طی خواهدکرد؟

 به گزارش خانه روشن هنوز مشخص نیست که همستربازهایی که این روزها با شعار”ضربه بزن، درآمد کسب کن” در شبکه اجتماعی تلگرام مشغول بازی هستند، قرار است چون نات کوین به آرزوی کسب درآمد برسند یانه.

ربات نات کوین تلگرام، ماه ها پیش با شعار ضربه بزن، درآمد کسب‌کن را کسی ابتدا جدی نگرفت. اما در نهایت آنها که بازی را جدی گرفتند، سکه‌‎هایشان به عنوان یک میم‌کوین در بازار ارزهای مجازی فهرست شد و صرافی‌های بزرگ بستر معاملات آن را فراهم کردند؛ کاربران موفق شدند سکه‌هایشان را که با ضریب یک‌هزارم به نات‌کوین تبدیل شده بود، به شیوه‌های مختلف به رمزارزهای دیگر و پول نقد تبدیل کنند و این ضربه ای بود به آنها که این بازی را جدی نگرفته بودند. ضربه‌ای پرقدرت که سبب هجوم کاربران به بازی همستر کمبات و سایر بازی‌های مشابه انجامید و با همین سیاست، آنها که از تلگرام رخت بربسته بودند، دوباره به آغوشش بازگشتند.

 

طرزکار همستر کمبات

در بازی نات‌کوین، کاربر می‌توانست روزانه با ضربه زدن روی یک سکه، امتیاز جمع‌آوری کند و در ازای پیوستن به برخی کمپین‌های تبلیغاتی پاداش بگیرد و عاقبت این امتیازها به ارز نات‌کوین تبدیل شد. در همستر اما جدای از امتیازات محدودی که کاربر با ضربه شدن روی یک همستری به دست می‌آورد، روزانه با ارتقای سه کارت در محیط بازی و وارد کردن اسم رمز روز با حروف مورس، ۶ میلیون سکه به کاربر هدیه می‌شود و او باید این سکه‌ها را برای ارتقای کارت‌های موجود در محیط بازی استفاده کند.

البته فعال شدن برخی از این کارت‌ها نیازمند دعوت دوستان است و همین موضوع به کلونی‌سازی همستر کمک می‌کند. هم‌زمان با ارتقای کارت‌ها، سیستم پاداش‌دهی بازی (پروفیت) هم تقویت می‌شود و بدون اینکه کاربر کاری انجام دهد، در هر ثانیه میزان مشخصی امتیاز به او اعطا خواهد شد و حتی در صورت آفلاین بودن کاربر، این پاداش‌دهی تا سه ساعت ادامه دارد.

در حقیقت، همستر کمبات گرچه در ابتدای راه شبیه نات کوین است؛ اما فراتر از نات کوین مبتنی بر کلونی سازی و زیرمجموعه گیری است و درآمد نهایی کاربر نه بر اساس امتیازهای کسب‌شده، بلکه بر اساس میزان هزینه کرد او برای ارتقای بازی محاسبه خواهد شد. یکی از دلایل همه گیر شدن تب همستر نیز همین الزام دعوت دوستان در این بازی است که باعث شده حتی در برخی موارد سیمکارت درگذشتگان هم بار دیگر وارد تلگرام شود!

 

پیدایش بازی‌های تلگرامی

در دنیای مجازی، هرچه برندی کاربران بیشتری داشته باشد، پول و ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کند و ارزش آن برند، به نوعی به تعداد کاربران آن وابسته است.

همین مساله منشا اصلی پیدایش اپلیکیشن ها و بازی هایی است که در ازای آنچه به عنوان پاداش درنظرگرفته می شود، سعی در جذب کاربران بیشتری دارد، که با توجه به خط مشی بازی، به روش های متعدد، دیگران را ترغیب به حضور در این بازی ها می کند. حالا هرچه این روش ها خلاقانه تر و غیرمستقیم تر باشد، برای مخاطب جذاب تر خواهد بود.

در فضایی غیر از تلگرام نیز شاهد این مساله هستیم که برخی بانک ها برای معرفی اپلیکیشن مجازی خود و بدست آوردن مشتری یا کاربر بیشتر ، مثلا در یک دوره، در ازای ثبت نام مشتری، حساب اورا رایگان شارژ می کنند. در تلگرام نیز بازی ها برای جذب مخاطب، از ظرفیت بازار رمزارزها استفاده کرده و به کاربران با دادن وعده های پاداش، آنها را ترغیب به بازی بیشتر و جذب کاربران تازه می کنند.

 

دلیل همستربازی مردم؛ بزک نمیر بهار میاد

اکثریت یا توده مردم در جوامع مختلف دنباله رو هستند. همین مساله سبب می شود که با روی کارآمدن و یا گل کردن هر پدیده ای، شاهد آن هستیم که اغلب افراد و جمع ها از آن صحبت می کنند.  بازی همستر در ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. کافی است نگاهی به اطراف خود بیاندازید.

البته بازی همستر در ایران با توجه به سابقه بازی نات کوین، سبب امیدواری جماعتی به کسب درآمد ساده شده است. باتوجه به اینکه با این اقتصاد آسیب پذیر، که روزبه روز، بر دردهایش افزون می شود، امیدی هرچند واهی، می تواند دلخوشکنکی باشد برای آنها که سفره شان، روزبه روز کوچکتر می شود.

اما مساله دیگری هم که نیازمند نگاه جامعه شناسانه تری است، این همرنگ جماعت بودن است. نمونه این ماجرا را می توان در ازدحام مردم به بورس، در۴سال قبل نام برد. بورسی که حالا دیگر رونق سابق را ندارد. اما در کنار آن بازاررمزارزها مدام داغ تر از پیش شد. حالا هم در راستای توجه ویژه به آن، بازی های تلگرامی وارد بازار شد. طبق آمار، ضریب پیوستن ایرانی‌ها به بازار رمز ارز بالاتر از میانگین جهانی است و فقط در چند ماه اخیر، یک‌میلیون کاربر جدید به یک صرافی ایرانی رمز ارز اضافه شد.

 

درآمدهمسترچقدر است؟

در بازی نات‌کوین، عده محدودی که در ابتدای راه با انتشار لینک دعوت، زیرمجموعه قوی جذب کردند، موفق به کسب درآمد بالا شدند اما درآمد کاربران عادی در دامنه کمتر از یک‌میلیون تا بالای ۵۰ میلیون قرار گرفت. در این بازی ۳۵ میلیون کاربر فعال شدند و سرانه استخراج توسط هر کاربر حدود ۱.۶ میلیون سکه بود که در ادامه به ۱۶۰۰ نات‌کوین تبدیل شد. سرانه درآمد هر کاربر در این بازی بعد از لیست شدن این میم کوین حدود ۶۰۰ هزار تومان بود که در قیمت‌های فعلی با ارزش بازار بیش از ۲ میلیارد دلاری نات، حدود ۲ میلیون تومان ارزش دارد.

نکته اساسی این است که در بازی نات‌کوین اکثریت کاربران در آخر موج به بازی پیوستند و درآمد خوبی کسب نکردند درحالی‌که بازی همستر به دلیل تجربه موفق نات، از همان ابتدا هجوم کاربران را شاهد بودیم و بخش عمده بازیگران در یک سطح قرار دارند و این یعنی کل پاداش احتمالی بازی باید بین اغلب کاربران به مساوی تقسیم شود که معنای آن پایین بودن پاداش خواهد بود. به قول قدیمی‌ها، پول از شلوغی بدش می‌آید و هر کاری که همه انجام دهند، سود زیادی نخواهد داشت.

محل دریافت پاداش‌ها

ارزش‌گذاری این رمزارز مبتنی بر کاربردی است که برای آن تعریف شده و در میان‌مدت، بازار به رمز ارزی که قابلیت داشته باشد بها خواهد داد. بازی‌های تلگرامی از جمله همستر نیز در پایان به عرضه یک میم کوین در بازار رمزارزها منجر خواهد شد که هزینه زیادی برای متولیان بازی نداشته و بخش از آن را به بازیگران پاداش می‌دهند.

این پاداش رایگان باعث می‌شود جمعیت زیادی دارنده آن رمز ارز باشند و اعتبار آن را افزایش دهند. درنهایت، اگر رمز ارز جدی قابلیت و کارایی بالایی داشته باشد، قیمت آن با استقبال بازار رشد می‌کند و کاربران می‌توانند با فروش یا نگهداری آن به سود برسند؛ اما از این نکته مهم نباید غافل شد که وقتی همه به میزان تقریبا برابر یک میم کوین را پاداش گرفته‌اند، ارزش آن نمی‌تواند چندان زیاد باشد.

 

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992