پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=54439

گزارش از مینا سادات حسینی
پشت پرده تسهیلات ۳۰۰ میلیونی بانک ملی

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی در قالب طرح مهربانی با ظاهر و نام قشنگش هرچند برای مردم جذابیت زیادی دارد؛ اما افراد با بررسی دقیق این وام از اخذ آن پشیمان شده اند؛ اما چرا؟

تبلیغات وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی هر روز بیشتر و بیشتر می شود؛ بیلبوردها، پیامک ها و رپرتاژآگهی هایی که تلاش می کنند تا مردم را به اخذ این وام متمایل کنند.

بانک ملی روی بیلبوردهای شهری خود نوشته تا سقف ۳۰۰ میلیونی وام قرض‌الحسنه با کارمزد چهاردرصد پرداخت می‌ کند. شعار تبلیغاتی جذابی هم برگزیده ‌اند که ادعا دارد: «سقف مهربانی بلند است». بانک ملی در بخش دیگری از اطلاعیه خود به کسانی که در این بانک حساب ندارند مژده داده با استفاده از اپلیکیشن همراه بانک بام، می‌ توانند با یک تیر دو نشان بزنند و ضمن افتتاح حساب، امکان استفاده از وام ۳۰۰ میلیونی را پیدا کنند.

پیگیر ماجرا شدیم و به سایت بانک ملی سر زدیم، نوشته ‌اند که پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی یکی از طرح ‌های جدید است و متقاضیان می‌ توانند در کمترین زمان ممکن وام بگیرند.

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی به ‌طور طبیعی وسوسه کننده است؛ اما از فاصله نزدیک حداقل آنقدر که روی بیلبوردهای شهری و تبلیغات محیطی تاکید کرده‌ اند جذاب نیست.

به دنبال ارسال انبوه پیامک های تبلیغاتی بانک ملی مبنی بر طرح اعطای تسهیلات یک ماهه قرض الحسنه به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان با عنوان «طرح مهربانی» به شعبه ای از بانک ملی مراجعه کردیم تا از نزدیک با مبلغ و جزئیات این وام جذاب آشنا شویم.

جزئیات بیشتر از وام ۳۰۰ میلیونی

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی، یکی از وام های قرض‌الحسنه است، ولی الزاما به‌معنای پرداخت ۳۰۰ میلیون به همه متقاضیان نیست. وجود کلمه سقف در تبلیغات محیطی و شهری یعنی متقاضیان می‌توانند حداکثر ۳۰۰ میلیون تومان وام بگیرند، اما به اکثر افراد رقم کمتری تعلق خواهد گرفت. برای این موضوع می بایست به جدول پرداخت این وام سری زد.

چرا وام قرض الحسنه، به معنای واقعی قرض الحسنه نیست؟

سود وام بانکی در حالت عادی با نرخ ۲۳ درصد است، اما دریافت‌ کنندگان تسهیلات قرض‌الحسنه از پرداخت سود معاف هستند و باید اقساط ماهیانه خود را با احتساب چیزی به اسم کارمزد چهار درصد به بانک برگردانند. پرداخت وام قرض‌الحسنه به سپرده‌گذاری مردم در صندوق‌های قرض‌الحسنه وابسته است، اما به‌ دلیل اینکه به سپرده صندوق قرض‌الحسنه سود تعلق نمی‌گیرد، میزان محبوبیت‌شان پایین آمده و موجودی آنها در سال‌های اخیر روندی نزولی به خود گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بررسی جدول پرداخت این وام نشان می دهد وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی سقف رقم پرداختی به متقاضیان است. حداقل میزان تسهیلات در این مدل پنج میلیون تومان خواهد بود و سریعترین روش دریافت وام ۳۰۰ میلیون بانک ملی سپرده‌گذاری مبلغ ۷۵۰ میلیون تا شش میلیارد تومان برای یک ماه است. اقساط وام ۳۰۰ میلیونی با سپرده‌گذاری رقم ۴۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای یک ‌سال و به شرط بازپرداخت ۶۰ ماهه، به‌طور متوسط ماهی پنج میلیون و ۴۵۵ هزار تومان می‌شود. همین جاست که بسیاری از مردم شاکی اند که اگر ۷۵۰ میلیون تومان داشته باشیم چرا آن را سپرده گذاری کنیم آن هم با سود صفر درصد برای یک سال؟

اقساط وام ۳۰۰ میلیون می‌تواند ترسناک باشد

پرداخت وام توسط بانک‌ها از محل منابع مشخصی انجام می‌شود. منابع مورد نیاز وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی از محل صندوق‌های قرض‌الحسنه تامین خواهد شد. به‌همین دلیل تنها شامل حال افرادی می‌شود که پول خود را برحسب نیازشان برای برای مدتی در بانک سپرده‌ گذاری کنند.

میزان وام پرداختی به هر شخص علاوه بر مدت زمان انتظار، به میزان سپرده‌ای که در بانک گذاشته بستگی دارد. طول دوره سپرده‌گذاری برای دریافت وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی، حداقل یک‌ ماه و حداکثر ۱۲ ماه خواهد بود. اگر سقف ۳۰۰ میلیون را به ‌صورت فوری نیاز داشته باشید، باید ۷۵۰ میلیون تومان را برای یک ماه در حساب بخوابانید، ولی اگر می‌توانید برایش یک سال صبر کنید، سپرده‌گذاری ۸۱ میلیون و انتخاب دوره بازپرداخت شش‌ ماهه پیش‌روی تان قرار دارد. این‌طوری زودتر وام می‌گیرید و اقساط را در مدت‌ زمان کوتاه ‌تری تسویه می‌کنید اما تقریبا باید ماهی ۶۰ میلیون تومان قسط بدهید.

اقساط وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی با کارمزد چهاردرصد و طی دوره‌های مشخص شده از سوی متقاضی تعیین خواهد شد. دوره بازگشت وام حداقل شش ماه است، اما گزینه‌های بازگشت یک سال، ۱۹ ماه، دو سال، ۳۰ ماه، سه سال، ۴۲ ماه، چهار ساله، ۵۴ ماه و حداکثر پنج ساله را نیز پیش رو خواهید داشت. هرچقدر زمان بازگشت وام را کوتاه تر انتخاب کنید، پروسه پرداخت اقساط زودتر تمام می‌شود ولی از آن‌طرف رقم اقساط ماهیانه بالا خواهد رفت.

کمترین اقساط ماهیانه ۵ میلیونی است!

وام ۳۰۰ میلیونی با کمترین میزان اقساط ماهیانه به شخصی تعلق می‌ گیرد که رقم ۴۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را برای مدت یک‌ سال، سپرده‌گذاری کند و موقع دریافت وام، روی گزینه بازپرداخت ۶۰ ماهه انگشت بگذارد. این شخص پس از دریافت وام باید در طول پنج سال بعد به‌ طور متوسط ماهی پنج میلیون و ۴۵۵ هزار تومان قسط بدهد.

چرا مردم از دریافت این وام فراری شدند؟

تسهیلات ۳۰۰ میلیونی بانک ملی، مختص کسانی است که عدد مشخصی را در بانک سپرده‌گذاری کنند و بتوانند برای مدتی معین منتظر بمانند تا نوبت‌شان برسد. به محض اینکه کسی در زمان مشخص شده برای سپرده‌گذاری، امتیازات لازم را کسب کرده و مشمول دریافت وام شود، اصل پول قابل برداشت خواهد بود.

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی در سریع ترین حالت ممکن به کسانی تعلق می‌ گیرد که ۷۵۰ میلیون تومان را برای یک ماه سپرده‌گذاری کنند. کمترین طول دوره بازگشت پول شش ماه است و سپرده ۷۵۰ میلیونی شما به مدت یک ماه یعنی تا زمان پرداخت وام پیش بانک می‌ماند.

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی با میزان سپرده منطقی نصیب کسانی می‌شود که ۳۰۰ میلیون داشته باشند و آن را برای سه ماه در صندوق قرض‌الحسنه سپرده‌گذاری کنند. این افراد می‌توانند پس از سه‌ماه، ۳۰۰ میلیون وام بگیرند. اگر این گزینه به‌نظرتان جذاب می‌آید، بهتر است بدانید اقساط وام ۳۰۰ میلیون در حالت بازپرداخت شش‌ماهه، به‌طور متوسط ۶۰ میلیون محاسبه می‌شود، اما اگر گزینه بازپرداخت ۲۴ ماه را انتخاب کنید، اقساط وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی به ماهی ۱۳ میلیون و ۶۳۶ هزار تومان می‌رسد.

سود این وام چقدر است؟

سید مرتضی افقه، کارشناس پولی و بانکی به «حیات» می گوید: آنچه جذابیت این وام را از بین می برد، سپرده گذاری پیش از آن است زیرا اگر به طور مثال شخصی بتواند با سپرده گذاری ۴۷۶ میلیونی یک ساله وام ۳۰۰ میلیونی را دریافت کند با حساب عدم النفع سپرده گذاری اولیه، مبلغی حدود ۶۰۰ میلیون را به بانک برمی گرداند.

وی ادامه داد: کسی که این مبلغ را سپرده گذاری یک ساله با سود صفر درصد می کند شاهد کاهش ارزش ۴۰ درصدی پول خود به دلیل تورم است. درمجموع با در نظر گرفتن کاهش ارزش سپرده اولیه و مبلغ بازپرداخت وام بهره این بانک حداقل ۲۰ درصد سالیانه و ۱۰۵ درصد ۵ ساله خواهد بود.

افقه خاطرنشان کرد: ازطرفی اگر کسی این مبلغ اولیه را داشته باشد آن را سپرده گذاری نخواهد کرد. همچنین کسی که کارمند است نمی تواند از پس اقساط سنگین این وام بربیاید.

 

 

 

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992