پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=54428

لاستیک دولتی از کجا بخریم؟

قیمت لاستیک از تابستان امسال در حالی افزایش یافته که در این شرایط یکی از سوالات مردم این است که لاستیک با نرخ دولتی را چگونه می توان خریداری کرد؟

به گزارش خانه روشن؛ با افزایش بی سابقه قیمت لاستیک در ماه های اخیر شاهد بودیم که بازار این محصول شاهد التهابات قیمتی بود. جستجوی کوتاهی در دیوار یا سایر پلتفرم های آگهی خبر از آشفتگی بازار لاستیک می داد؛ «گران بودو کمیاب». قیمت لاستیک سمند ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، پژو ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و پراید ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان! اما از مهرماه با تخصیص دوباره ارز به مواد اولیه تولید لاستیک، عرضه آن در سامانه های آنلاین آغاز شده و وزارت صمت نیز در این میان نقش آفرینی می کند.

تعرفه واردات لاستیک یک‌سوم شد

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در همین مورد با اشاره به کاهش تعرفه واردات لاستیک از ۳۲ درصد به ۱۰ درصد گفت: لاستیک موردنیاز مردم تأمین شده و از طریق سامانه‌های فروش وزارت صنعت و شرکت‌های تولیدکننده به‌صورت مستقیم با قیمت مصوب در حال توزیع است.

حسین فرهیدزاده معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: در بحث بازار لاستیک باید توجه داشت که موضوع تأمین و توزیع از یکدیگر جدا هستند؛ ناترازی از قدیم در تولید این محصول در مقابل مصرف وجود دارد.

وی در گفتگو با تسنیم اضافه کرده: سالانه ۲۱ میلیون حلقه لاستیک در کشور تولید و ۳.۷ میلیون حلقه لاستیک وارد می‌شود اما نیاز کشور در این زمینه ۲۶ تا ۲۷ میلیون حلقه است، این امر باعث می‌شود که در برخی مواقع با کمبود آن در بازار روبه‌رو شویم.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: طرحی در وزارت صمت وجود دارد که در حوزه نهاده‌های تولید، به تولیدکنندگان کمک می‌شود تا بتوانند تولید خود را افزایش دهند و در حوزه‌های ارزی نیز به آنها کمک شده است.

وی تصریح کرد: در حوزه واردات نیز، تعرفه واردات لاستیک از ۳۲ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافته و توسط هیئت وزیران ابلاغ شده است امیدواریم که این ناترازی با واردات و افزایش تولید داخلی رفع شود.

توزیع لاستیک با نرخ مصوب در سامانه‌های فروش وزارت صمت

فرهیدزاده گفت: در شبکه توزیع لاستیک نیز از طریق سامانه‌های فروش وزارت صنعت و خود شرکت‌های تولیدکننده به‌صورت مستقیم به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه لاستیک کالای سرمایه‌ای نیست و تاریخ مصرف دارد، گفت: مردم در هر زمانی می‌توانند در صورت نیاز، این محصول  از طریق سامانه‌های معرفی‌شده با قیمت مصوب خریداری کنند.

وی  با بیان اینکه طرح‌های نظارت و بازرسی در سازمان‌های صمت استان و اصناف ابلاغ و اجرا شده است اظهار داشت: بر انبارها، تولیدکنندگان و سیستم‌های پخش تمرکز داریم تا اگر خروجی از دستورالعمل‌ها وجود داشته باشد، برخورد تعزیراتی و انضباطی صورت گیرد.

به گزارش «خانه روشن»؛ متقاضیان لاستیک به قیمت مصوب می توانند به شبکه توزیع لاستیک از طریق سامانه‌های فروش وزارت صنعت و خود شرکت‌های تولیدکننده به‌صورت مستقیم مراجعه و برای دریافت آن نام نویسی کنند.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992