پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=53741

حمید نیکدل، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا تهران:
دولت، ارزی برای واردات کاغذ اختصاص نمی‌دهد

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا تهران عدم تخصیص ارز را مهم‌ترین مشکل این صنف برشمرد و گفت: اگر مشکلات ارزی واردکنندگان حل نشود کاغذ گران خواهد شد.
حمید نیکدل، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا تهران در خصوص مهم‌ترین مشکلات این حوزه گفت: عدم تخصیص ارز، مهم‌ترین مانع برای فعالان این حوزه است. حدود ٨٠ درصد از محصولات ما وارداتی است و دولت، ارزی برای واردات کاغذ اختصاص نمی‌دهد.

نیکدل تصریح کرد: با وجود اینکه دولت برای واردات کاغذ ارزی اختصاص نمی‌دهد و سود زیادی در این حوزه وجود ندارد، واردکنندگان همچنان به فعالیت می‌پردازند و قیمت یک بند کاغذ از حدود یک میلیون و ۶٠٠ هزار تومان به حدود یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان رسیده و کاهش داشته است. این در حالی است که قیمت بسیاری از محصولات همراه با تورم افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا اظهار داشت: واردکنندگان با مشکلات گمرکی نیز مواجه هستند و زمان تخصیص ارز از سوی دولت به‌طور مداوم به تعویق می‌افتد. از سوی دیگر مباحث مالیاتی نیز، یکی از موانع فعالان این حوزه است.

نیکدل با اشاره به عدم افزایش قیمت کاغذ طی ماه‌های اخیر خاطرنشان کرد: برای مثال، قیمت یک بسته کاغذ A۴ در ابتدای سال حدود ١٧٠ هزار تومان بوده و در حال حاضر به حدود ١٣٠ هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا تهران گفت: کاهش قیمت دو دلیل عمده دارد؛ یک اینکه قیمت جهانی کاغذ طی ماه‌های اخیر، به ازای هر تن حدود ١۵٠ دلار کاهش یافت. در سه ماه گذشته به دنبال نامه‌نگاری‌هایی با بانک مرکزی، تخصیص ارز صورت گرفت و قیمت کاغذ و بازار متعادل شد، اما اگر واردکنندگان با مشکلات ارزی برخورد کنند، به طور حتم شاهد افزایش قیمت کاغذ خواهیم بود.

وی تأکید کرد: این در حالی است که واردکنندگان و فعالان این حوزه حتی خواستار ارز ٢٨۵٠٠ تومان نیستند و تنها انتظار تخصیص به موقع ارز را دارند؛ حتی اگر ارز ٣٨ هزار تومانی باشد.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992