او در پاسخ به این سوال که مبنای قیمت خودرو‌های متقاضیان ثبت سفارش قبل چگونه است، گفت: اگر قیمت زمان عقد قرارداد وجود داشته باشد همان ملاک است و هیچ‌گونه افزایش قیمتی شامل این دست از متقاضیان نخواهد شد. به گفته او، اگر خریداری پیش از این برای خرید خودرو قراردادی امضا کرده باشد، باید قیمت‌هایی که پیش از این توسط شورا اعلام شده بود، مبنا قرار بگیرد.

 

مدیر روابط‌عمومی شورای رقابت گفت: براساس این دستورالعمل شورای رقابت موظف است رصد بازار و روند تولید و توزیع خودرو را مورد بررسی قرار دهد و در این مسیر آنالیز قیمتی انواع محصولات نیز انجام می‌شود. البته این موضوع به این معنا نیست که هر سه ماه یک بار قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کند.

 

توکلی گفت: متاسفانه برداشت اشتباهی از دستور‌العمل شورا صورت گرفت که توسط برخی بازنشر شده که شورای رقابت هر سه ماه قیمت خودرو‌ها را افزایش می‌دهد. این موضوع را به‌شدت تکذیب می‌کنم. او در پاسخ به این سوال که نحوه محاسبه قیمت خودرو در شورای رقابت چگونه است، گفت: قیمت طبق دستورالعمل ۵۴۳ و فرمول کاست پلاست تعیین می‌شود؛ یعنی مبنای تنظیم قیمت، بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری مصوب است که توسط سازمان حمایت محاسبه می‌شود.

توکلی در پاسخ به این سوال که نرخ تورم توسط بانک مرکزی اعلام و هر سه ماه بررسی می‌شود و در صورتی که مواد لازم برای تولید خودرو مثل شیشه، فولاد و… افزایش قیمت داشته باشند، قیمت خودروها می‌تواند با توجه به میزان تورم این نهاده‌ها افزایش یابد یا خیر، گفت: در فرمول کاست پلاست قیمت نهایی خودرو، هزینه تمام‌شده به علاوه سود معقول است؛ بنابراین هم به نفع مصرف‌کننده و هم تولیدکننده خواهد بود.