اکنون این کامیون برای نخستین بار در جاده‌های عمومی سوئد آزمایش می‌شود. استاس کروپنیا، مدیر بخش تحقیقات اسکانیا، در این باره می‌گوید: هدف شرکت تغییر به سمت یک سیستم حمل‌ونقل حافظ محیط زیست است. تاکنون هیچ‌گاه پنل‌های خورشیدی برای تولید انرژی محرکه یک کامیون مشابه آنچه در این همکاری انجام دادیم به کار نرفته بودند. این منبع انرژی پاک می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش حمل‌ونقل را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

 

وسیله نقلیه باری جدید بخشی از یک پروژه تحقیقاتی ادامه‌دار است که این موضوع را که با کمک پنل‌های خورشیدی تا چه میزان می‌توان از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کرد و کامیون‌ها چگونه با شبکه توزیع برق فعل‌وانفعال برقرار می‌کنند ارزیابی می‌کند. طی این پروژه پنل‌های خورشیدی نوین، کارآمد و سبک مخصوص کامیون‌ها طراحی شده است.

 

این پنل‌ها به کامیون جدید امکان می‌دهد که سالانه ۵‌هزار کیلومتر در سوئد حرکت کنند. حال آنکه میزان فعالیت خودرو در کشورهای آفتابی‌تر مانند اسپانیا بیش از ۲ برابر می‌شود. ظرفیت کل باتری‌ها ۳۰۰ کیلووات‌ساعت است که ۱۰۰کیلووات‌ساعت آن در خودرو قرار می‌گیرد و بقیه آن توسط کامیون تولید می‌شود. این وسیله نقلیه باری موتوری با ۵۶۰ اسب‌بخار دارد. کامیون مذکور در صورت دریافت تاییدیه به صورت انبوه تولید می‌شود.