پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳

برابری تقریبی عرضه و تقاضا در صنف نوشت‌افزار

《موسی فرزانیان》 رئیس اتحادیه صنف فروشندگان نوشت‌افزار تهران با اشاره به اینکه امسال نوشت‌افزار افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۵ درصدی داشته است، گفت: در روزهای اخیر تیتری دست به دست می‌شد که برای خرید نوشت‌افزار یک دانش‌آموز دبستانی حداقل باید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کرد که البته این خبر درست نیست.

برای یک دانش‌آموز دبستانی اگر بخواهید یک نوشت‌افزار معمولی حداقلی را تهیه کنید می‌توانید حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنید.

زمان زیادی تا آغاز سال تحصیلی نمانده؛ طبق اعلام آموزش و پرورش، امسال آموزش کاملا به صورت حضوری خواهد بود و از دوم مهر مدارس و دانشگاه‌ها باز خواهد شد. در این روزهای باقیمانده، تکاپوی خانواده‌ها برای تهیه لوازم التحریر بیشتر شده است. رئیس اتحادیه صنف فروشندگان نوشت‌افزار با تاکید بر اینکه به هیچ وجه در صنف نوشت‌افزار گرانفروشی نداریم، معتقد است که امسال عرضه و تقاضا تقریبا برابر است و مردم استقبال خوبی از بازار داشته اند.

او اشاره کرد که بازار نوشت‌افزار هم مانند سایر کالاها متاثر از تورم عمومی بوده و امسال با توجه به نوع کالا می‌شود گفت تورم از ۲۰ تا ۳۵ درصد را در این بخش شاهد هستیم. مداد و پاک‌کن بیشترین افزایش قیمت را داشته و افزایش قیمت خودکار کمتر بوده و دفتر هم افزایش قیمتی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد داشته است.

فرزانیان در مورد گرانی افزود که صنف نوشت‌افزار نسبت به بقیه صنف‌ها تقریبا عقب‌تر بوده و به هیچ وجه گرانفروشی نداشته است؛ گرانی‌ای که از آن صحبت می‌شود متاثر از تورم عمومی است. تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها ۲ سال صنف نوشت‌افزار تعطیل بود و تنها با ۲۰ درصد ظرفیت کار کرد و در این مدت، عملا رو به نابودی رفت. الان بعد از ۲ سال مدارس باز شده، کارخانه‌ها تولید خود را افزایش داده‌اند و مغازه‌ها هم در حال خرید جنس هستند که بتوانند عرضه و تقاضا را جواب بدهند. مردم ۲ سال تقریبا خرید جدید نداشتند و هر چه از قبل در خانه داشتند را مصرف کردند، اما به نظر می رسد امسال تقاضا وجود دارد و مردم در حال خرید هستند و پیش‌بینی هم می‌کنیم عرضه و تقاضا برابر باشد.

یک‌سری اقلام مانند مداد، پاک‌کن، تراش و دفتر در داخل در حال تولید هستند تا در این زمینه کمبود نداشته باشیم. اما در مورد بعضی اقلام مانند ماژیک سیاست‌ها طوری بوده است که واردات آن ممنوع شده است و چون تولید داخل هم نداریم در این زمینه کمبود وجود دارد. در رابطه با کیفیت هم، تولیدات داخلی قابل قبول و جوابگوی نیاز مصرف‌کننده است و با توجه به سرمایه‌گذاری‌ای که روی تولیدات داخلی شده امیدواریم کیفیت محصولات ما روز به روز ارتقا پیدا کند تا رضایت مردم بیشتر به دست آید.

در اقلامی مانند خودکار ۸۰ درصد تولید ما تولید داخلی‌ست و ۱۵ تا ۲۰ درصد خارجی است. مداد و پاک‌کن هم اکثرا ایرانی هستند. اما اگر دنبال برندهای خاص باشید که از قدیم در بازار بودند گران‌تر هستند. از بُعد دیگر، یک‌سری اجناس اصلا تولید داخل ندارند و وارداتی هستند مانند اتود، مغز اتود، لاک غلط‌گیر و ماژیک که تولید ندارند و واردات آن ها ممنوع است. مثلا واردات مداد ممنوع شده اما زیرمجموعه آن ۲۰-۳۰ قلم کالا قرار دارد.

این وضعیت باید سر و سامان پیدا کند و مدیریت شود. چون اولا دانشجویان و دانش‌آموزان در تهیه آن با مشکل مواجه هستند و مهم تر اینکه چون ممنوع هستند به صورت قاچاق وارد می‌شوند که باعث می‌شود گران و بعضا بی‌کیفیت در بازار عرضه شوند. در مورد چنین اقلامی ما در حال مذاکره با وزارت صمت هستیم تا واردات قانونی داشته باشند و قیمت‌ها کنترل شود و مردم متضرر نشوند.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992