پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=52432

نیرویی وحدت‌بخش در مقابل چندپارگی

وحدت را حفظ کنید و با عناصر وحدت‌بخش خود تطابق و همنوایی داشته باشید. احساس مسئولیتی که در میانتان شناور است را از بین نبرید. میزان روابط دوستانه و محبت‌آمیز، روابط اجتماعی و تعاملات گروهی جمع‌هایتان را افزایش دهید و با بازی درست در مستطیل سبز، صرفا به گلزنی فکر نکنید و بدانید که اگر مسیِ آرژانتین یا امباپه‌ی فرانسه باشید حتی اگر پاس گل بدهید، بیشتر از فردی که توپ را روانه‌ی دروازه کرده، در دفتر خاطره‌ی ذهن آدم‌ها جای می‌گیرید.

در عصر حاضر، پیشرفت سریع و همه‌جانبه دانش و فناوری و همچنین تغییرات سریع محیطی شرایط جدید و پیچیده‌ای را برای سازمان‌ها و محیط‌های متفاوت فراهم نموده است. این تغییر و تحولات پیچیده و پربرآیند، فضاها را در محیطی سرشار از تغییر، عدم اطمینان، پویایی و پیچیدگی  قرار می‌دهد. چنین شرایطی گروه‌های مختلف اجتماعی را ناچار می‏سازد تا برای تأمین بقای معنادار خود در محیط حال و آینده به طور مستمر ساز و کارهای خود را بهبود بخشند و پاسخگوی اقتضائات درونی و بیرونی خویش باشند.

《انسجام》همچنین در صنف لوازم یدکی، واژه‌ی ناشناخته‌ای نیست و در مقطعی نتیجه‌بخش‌بودن خود را به اثبات رسانده است و در دوره‌ی دوم انتخابات سال گذشته اعضا همراه شدند و شرکت کردند، به طوری که این همکاری، منجر به روی کار‌آمدن هیئت مدیره‌ی جدید شد و در ادامه‌ی آن همدلی بیشتری جریان پیدا کرد، حرکت به سمت تازه‌سازی و خروج از فضای سنتی آغاز شد و شاید بتوان گفت با اضافه‌شدن افرادی با تحصیلات بیشتر روح جدیدی به آن مجموعه دمیده شد.

شاید بتوان ادعا کرد برای همان پاسکاری درست که در ابتدا به آن اشاره شد، مفهوم《انسجام 》نیروی اصلی وحدت‌بخش در مقابل چندپارچگیست و تلاش برای عملی‌شدن آن در هر حوزه‌ای به ویژه در گروه‌های اجتماعیِ متفاوت می‌تواند آن گروه را تبدیل به مجموعه‌ای موفق کند.

انسجام اجتماعی یک مفهموم اجتماعی است که خواهان ساماندهی مشابهت‌ها و تمایز‌ها در جامعه است. پیش فرض آن این است که انسان‌ها خواسته‌ها و نیازهای مختلفی دارند و در عین اینکه به ذائقه و نیاز آن‌ها توجه می‌شود به تفاوت آن با دیگران نیز التفات می‌شود. انسجام اجتماعی بیش از آنکه دغدغه‌ای از بالا به پایین باشد یک دغدغه از پایین به بالاست؛ به عبارت دیگر بیش از آنکه بر جمع‌کردن مشابهت‌ها بیندیشید به تعریف و بازخوانی تفاوت‌ها نظاره دارد.

دغدغه انسجام اجتماعی هویت است؛ آن هم نه هویت انتسابی و ذاتی بلکه هویت اکتسابی و فرهنگی. انسجام اجتماعی تفاوت‌های فرهنگی را در روابط انسان‌ها در نظر می‌گیرد و درحالی که نگران اخلاق عمومی است، دل‌نگران اخلاق حرفه ای هم است.

 

مریم مهدیقلی زاده

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992