پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=51297

ابراهیم کریمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران:
چاپ و نشر غیرقانونی کتاب های پرفروش بدون پرداخت حق نشر، تالیف و نویسنده

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: بزرگترین مشکل ناشران گرانی کاغذ است. سهمیه کاغذ دولتی برای ناشران بسیار ناچیز است. ما مجبوریم درصد زیادی از کاغذ مورد نیاز را از بازار آزاد با ارز نیمایی تهیه کنیم، که اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

ابراهیم کریمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق اصناف تهران عنوان کرد: ناشران این صنف دو مشکل بزرگ و مهم دارند که امیدواریم با مساعدت مسئولان و مراجع ذی‎صلاح برطرف گردد. اولین مشکل تامین کاغذ و قیمت بالای آن است. وزارت ارشاد مقداری کاغذ سهمیه ای با ارز دولتی در اختیار ناشران قرار می دهد، ولی این مقدار خیلی کم است.

وی ادامه داد: ما مجبوریم درصد زیادی از کاغذ مورد نیاز را از بازار آزاد با ارز نیمایی تهیه کنیم که اصلا صرفه اقتصادی ندارد. از مسئولان وزارت ارشاد خواهشمندیم سهمیه کاغذ دولتی را افزایش دهند تا مجبور نباشیم از بازار آزاد آن را تهیه کنیم و اینکه این سهمیه را به همه ناشران تخصیص دهند.

کریمی با اشاره به اینکه افراد سودجو بدون پرداخت حق نشر، تالیف و نویسنده، کتاب های پرفروش را غیر قانونی چاپ و عرضه می کنند افزود: در سال ۱۴۰۲ متاسفانه یک رکود اقتصادی، تمام صنوف بازار را در بر گرفته و هر شغل و رسته بسته به شغل خود با آن درگیر است. ولی باید با آن کنار آمد و راهکاری برای برون رفت از این شرایط پیدا کرد و زندگی را گذراند. در صنف ما مردم و علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی هنوز به کتابفروشی مراجعه می کنند. کتابهای خوب در همه شرایط توجه مشتری را به خود جلب می کند.

وی در ادامه سخنانش چنین گفت: اما در این میان مشکل دیگری که بسیاری از ناشران با آن دست به گریبان هستند، چاپ و نشر کتاب های پرفروش به صورت غیر مجاز است. از بین تمام کتاب هایی که یک ناشر منتشر می کند، فقط چند عنوان از آنها مورد استقبال قرارگرفته و فروش آنها بالا می رود و عنوان کتاب پرفروش را به خود اختصاص می دهد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‎فروشان تاکید کرد: متاسفانه عده ای افراد سودجو و فرصت طلب به صورت غیر قانونی و بدون در نظر گرفتن حق ناشر، حق تالیف و حق نویسنده اقدام به چاپ و نشر این کتاب ها می کنند. همچنین به نرخ بالایی آن را قیمت گذاری کرده و با جمله فریبنده تخقیف ۵۰ درصد به مشتری عرضه می کنند.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992