پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=47194

رمز ارز گروه بریکس جایگاه دلار را تهدید می‌کند

گروهی از تحلیلگران اقتصادی باور دارند با معرفی رمزارز گروه بریکس، ائتلافی متشکل از اقتصاد‌های نوظهور جهان، که دارای پشتوانه طلا خواهد بود، دلار آمریکا از معاملات جهانی حذف خواهد شد و تورم در این کشور لجام گسیخته خواهد شد.

این هشدارها در پی آن داده شده‌اند که سفارت روسیه در کنیا به تازگی اعلام کرده است کشورهای عضو گروه بریکس، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی درحال برنامه‌ریزی برای معرفی یک ارز تجاری مشترک با پشتوانه طلا هستند. این طرح بر تلاش برای دلارزدایی از سوی چندین کشور در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده نسبت به توانایی واشنگتن برای استفاده تسلیحاتی از دلار به واسطه اعمال تحریم‌های اقتصادی تاکید دارد.

چین در این مسیر پیشگام است و روند دلارزدایی را با افزایش استفاده از واحد پول ملی خود در تجارت بین‌المللی هدایت می‌کند، درحالی که بانک‌های مرکزی مختلفی در جهان اکنون به شکل فزاینده‌ای از یوآن به عنوان سوآپ ارزی استفاده می‌کنند.

در اوایل سال جاری هم ایران و روسیه اعلام کردند درحال کار روی ایجاد ارزی دیجیتال با پشتوانه طلا هستند تا به این شکل با دلار مقابله کنند؛ اما این طرح زمانی قابل اجرا خواهد بود که روسیه مقرراتی برای استفاده از دارایی‌های دیجیتال وضع کند. هند هم اخیرا برای استفاده از روپیه در تجارت بین‌المللی خود تلاش‌هایی کرده است.

آمارها اما حاکی از آن هستند که باوجود قدرت گرفتن این تلاش‌ها در سرتاسر جهان، دلار همچنان پیشروترین ارز ذخیره در جهان است و تا پایان سال ۲۰۲۲ درحدود ۶۰ درصد از ذخایر ارزی جهان را تشکیل داده است. همچنین اقتصاددانانی مانند پل کروگمن برنده نوبل اقتصاد باور دارد نگرانی‌ها نسبت به دلارزدایی قریب‌الوقوع کاملا بی‌اساس هستند.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992