پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

دوشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۳

http://khaneroshan.ir/?p=46228

کنعانی: تبادل زندانیان با آمریکا در دستورکار است

کنعانی درباره دارایی‌های بلوکه شده ایران گفت: پیشرفت‌هایی در این خصوص حاصل شده است. برای انسداد کامل دارایی‌های بلوکه شده ایران در برخی کشورها اقدامات خود را با جدیت انجام خواهیم داد.

ناصر کنعانی در نشست خبری اظهار داشت: سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) را خدمت شیعیان جهان اسلام تسلیت عرض می‌کنم. در ایام پرفضیلت برگزاری مراسم باشکوه حج هستیم و پیشاپیش عید سعید قربان را به همه حج گذاران سرزمین وحی تبریک عرض می‌کنیم و امیدواریم کنگره حج امسال با آرامش و با شکوه و با فضایی مناسب برای تقویت همدلی میان آحاد امت اسلامی برگزار شود و شاهد بازگشت با سلامت و ایمن همه حج گذاران به کشورهایشان باشیم.

وی ادامه داد: خداروشکر امسال حجاج ایرانی در میان حجاج بیت الله الحرام حضور دارند. امسال با همکاری مقامات عربستان تا این لحظه شاهد برگزاری مراسم حج بودیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: گفتگوهای وزیرخارجه با مقامات در سفارت ریاض برقرار است.

کنعانی افزود: هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی از ۷ تا ۱۲ تیرماه برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: وزارت خارجه امسال گزارش نقض حقوق بشر را در موضوعات مختلف توسط دولت آمریکا منتشر خواهد کرد.

وی در مورد توافق ایران و آمریکا گفت: اینکه برخی رسانه‌ها این موضوع را مطرح می‌کنند که باید از خودشان پرسید. موضع ایران در ارتباط با آمریکا کاملاً مشخص است. ما در هفته بازخوانی نقض حقوق بشر در آمریکا هستیم. نگاه ایران به آمریکا برآمده از همان اقدامات خصمانه است. ایران همانطور که در عمل اثبات کرده روابط خارجی خود و منافع ملت ایران را به موضوع خاصی گره نزده و نخواهد زد.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: نگاه دولت سیزدهم ایجاد روابط متعادل و متوازن مبتنی بر احترام متقابل است که هیچگاه این احترام را از سوی آمریکا شاهد نبودیم.

وی بیان کرد: فرمایشات روز گذشته رهبری گویای نوع نگاه دقیقی است که رهبری نسبت به آمریکا دارند که این نگاه مورد توجه ایران و ملت ماست.

کنعانی ادامه داد: موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آمریکا کاملاً روشن است. هفته افشا حقوق بشر آمریکایی تنها شامل برخی از توطئه‌ها و اقدامات دشمنانه ایالات متحده آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: تا زمانی که دیدگاه دولت آمریکا نسبت به ملت و دولت ایران اصلاح نشود، دیدگاه ملت و دولت ایران نیز نسبت به آنها اصلاح نخواهد شد.

کنعانی تصریح کرد: هرگز منافع ملی را به یک کشور خاص گره نخواهیم زد. ارتباطات خارجی ما مبتنی بر منافع ملی و احترام متقابل است که هیچ گاه در این احترام را در رفتار طرف امریکایی ندیده‌ایم.

کنعانی درباره انصراف قزاقستان از میزبانی نشست آستانه بیان کرد: قزاقستان نقش مثبتی در روند آستانه داشت. این در اختیار دولت قزاقستان است که دیگر میزبانی انجام ندهد. این موضوع به دولت قزاقستان بر می‌گردد. روند آستانه در موضوع سوریه موکول به مکان نیست. کشورهای عضو درباره مکان جدید تصمیم خواهند گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال مهر در مورد انتشار اخبار مبنی بر تفاهم غیرمکتوب میان ایران و آمریکا، افزود: در مورد گمانه زنی‌های رسانه‌ای در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار نظر نمی‌کنیم. ایران پایبند روند مذاکره و میز مذاکره بوده که بتواند حقوق حقه ملت ایران را تأمین کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه پایبند میز مذاکره هستیم، تصریح کرد: در چارچوب همان سیاست اصولی و اعلام شده رویکرد و اقدامات خود را ادامه خواهیم داد.

کنعانی در مورد دیدار باقری و مورا در قطر افزود: با توجه به تمایل اروپا برای انجام گفت‌وگو با ایران، نشست مذاکره‌کننده ارشد ایران با مقامات ارشد سه کشور اروپایی برگزار و در ادامه گفت‌وگوهای قبلی، نشست جدیدی در ابوظبی و نشستی هم با مورا در دوحه برگزار شد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: مواضع ایران به صراحت به طرف‌های اروپایی بیان و دیدگاه‌های طرف مقابل شنیده شده است. ما برای دستیابی به نتایج مثبت از روند مذاکرات رفع تحریم از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم و از تمایل‌های توأم با حسن‌نیت طرف‌های منطقه‌ای از جمله عمان استفاده کرده و می‌کنیم و تبادل پیام‌ها داشتیم.

وی افزود: برای احقاق حقوق ایران این روند ادامه می‌یابد. اینکه نسبت به روند مذاکرات و نتایج حاصله پیش‌بینی داشته باشیم؛ ایران برای گرفتن نتیجه جدی است ولی باید ببینیم آمریکا اراده لازم را برای اصلاح سیاست‌های غلط گذشته را دارد یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی وزیران خارجه ایران و جمهوری آذربایجان گفت: در استمرار روند دیپلماتیک برای بازگرداندن روابط ۲ کشور به مسیر طبیعی و درست خود قرار داریم.

وی گفت: الان نمی‌توانم بگویم در چه مرحله‌ای از پیشرفت مذاکرات هستیم، ولی روند مثبتی است. کریدور ترانزیتی شمال-جنوب و استمرار و تقویت همکاری‌ها مورد گفت‌وگو قرار گرفت و همچنین درباره گام‌های بعدی که باید برای بهبود روابط باید برداریم، تبادل نظر شد. امیدواریم به نتایج خوب و سازنده‌ای برسیم.

کنعانی در مورد بازگشایی سفارت عربستان در ایران گفت: مقدمات گشایش سفارت عربستان در ایران و سرکنسولگری در مشهد انجام شده است.

وی در مورد تشکیل کمیته مشترک بین ایران و مصر، افزود: موضع جدیدی در این مورد ندارم.

وی درباره اقدام کمیته سیاست خارجی آمریکا برای دائمی کردن تحریم‌ها نیز گفت: اصرار بر انجام مذاکره برای حل و فصل موضوع برجام و حل و فصل اختلافات موجود را نمی‌توانیم با تلاش برای تشدید و حفظ تحریم‌ها تحلیل و تفسیر کنیم. این دوگانگی آشکار است که از یک سو درخواست مذاکره مستقیم و یا از طریق واسطه‌ها گفت‌وگو کنند و باز از سوی دیگر دست به تحریم بزنند.

کنعانی تصریح کرد: آمریکا نشان داد به سیاست تحریم علیه دولت‌های مستقل اعتیاد پیدا کرده و تحریم به ابزاری در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است. استمرار تحریم‌ها علیه ایران توسط آمریکا همانطور که تا الان به نتیجه نرسیده به نتیجه نخواهد رسید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد دیدار امیرعبداللهیان با همتای عمانی خود در خصوص امنیت دریانوردی در خلیج فارس اظهار داشت: حوزه خلیج فارس را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران منطقه بسیار مهم و حائز اهمیت راهبردی می‌دانیم و در چارچوب سیاست همسایگی ایران کشورهای حوزه خلیج فارس جایگاه ویژه برای ما دارند. امنیت مقوله به هم پیوسته است. در همین چارچوب شاهد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به چهار کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس بودیم.

وی ادامه داد: گفت‌وگوهای بسیار خوبی انجام شد هم در حوزه روابط دوجانبه و هم در حوزه همکاری‌های منطقه‌ای که از مهمترین آنها در حوزه منطقه‌ای، ارائه و اعلام ابتکار مبتنی بر تشکیل مجمع گفت‌وگو و همکاری بین هشت کشور ساحلی حوزه خلیج فارس بود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: رویکرد اساسی ایران در چارچوب این ابتکار اعلام شده این است که امنیت برای کشورهای منطقه در چارچوب همکاری دسته جمعی به دست می‌آید و اینکه حضور بیگانگان در منطقه هیچگاه کمک کننده نبوده و اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس می‌توانند در همکاری مشترک امنیت مشترک را تأمین کنند و اینکه ایجاد ثبات و آرامش مقدمه توسعه و شکوفایی در منطقه است.

وی افزود: هدف اصلی ابتکار ایران، ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه است که آن را برای رفاه و توسعه همه جانبه ملت‌های منطقه ضروری می‌دانیم. در فضای مثبتی که در منطقه شاهدیم شاهد استقبال کلی کشورهای طرف مذاکره در این سفر بودیم. وزیر خارجه هم اعلام کرد دبیرکل سازمان ملل ابتکار برگزاری نشست وزرای خارجه هشت کشور حوزه خلیج فارس را در سپتامبر در نیویورک مطرح کرده است که ایران از این ایده استقبال کرده است و در چارچوب سیاست همسایه محور ایران، در این سفر ایده تشکیل مجمع گفت‌وگو و همکاری مطرح و استقبال خوبی از سوی کشورهای طرف گفت‌وگو انجام شد. جزئیات این ایده در فاصله زمانی آینده در اختیار کشورهای ساحلی قرار خواهد گرفت و گفت‌وگوها در سطوح مختلف ادامه می‌یابد.

کنعانی تصریح کرد: به ثبات در منطقه خلیج فارس ایمان داریم و ایران بر ضرورت حفظ امنیت در منطقه تأکید داشته و این را زمینه ساز توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری می‌داند و این را با جدیت با طرف‌های مقابل دنبال خواهیم کرد.

کنعانی در مورد گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیرخارجه سوئد افزود: آزادی آقای حمید نوری جزو مطالبات ما است که این شهروند بدون هیچ قید و شرطی آزاد شود. همواره ما این را تاکید کردیم که اصل این است دولت سوئد شهروند ما را آزاد کند. در گفتگوهای ما با مقامات سوئدی همین موضوع مورد توجه دستگاه دیپلماسی بود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۲ جلسه به عنوان دادگاه تجدیدنظر برگزار شده و این جلسات ادامه خواهد داشت و ما هم از مجاری حقوقی و قانونی پیگیر این موضوع هستیم.

کنعانی درباره دارایی‌های بلوکه شده ایران نیز گفت: پیشرفت‌هایی در این خصوص حاصل شده است. برای انسداد کامل دارایی‌های بلوکه شده ایران در برخی کشورها اقدامات خود را با جدیت انجام خواهیم داد.

وی درباره حق‌آبه ایران اظهار کرد: مذاکرات ما با مقامات سرپرستی افغانستان در سطوح مختلف ادامه دارد و ما گفتگوهای تخصصی هم انجام دادیم. مقامات دولت سرپرستی افغانستان دلایلی را از جمله خشکسالی مطرح می‌کنند که بر اساس مفاد عهدنامه باید بازدید فنی ایران، مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: نماینده ویژه رئیس جمهور هم در استمرار رایزنی‌های گذشته، گفتگوهای جدیدی را با مقامات افغانستان داشتند.

کنعانی گفت: انتظار داریم دولت افغانستان علاوه بر پایبندی نسبت به حق آبه ایران، به طور عملی هم در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

وی در مورد ادعاهای ارسال پهپادها به روسیه برای جنگ در اوکراین اظهار کرد: ما این اتهامات را رد کرده و نمی‌پذیریم. رابطه ایران و روسیه مبتنی بر مصالح دوجانبه در چارچوب نورم‌های پذیرفته شده بین‌المللی است و علیه هیچ طرفی نبوده و نیست. هرگونه ارتباط دادن همکاری‌های ایران و روسیه به موضوع اوکراین یک نگاه توأم با انگیزه‌های سیاسی است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ایران بارها اعلام کرده که هیچ‌گونه تجهیزاتی را در اختیار هیچ یک از طرفین جنگ قرار نداده است. طرف‌هایی که چنین ادعاهایی دارند، هیچ مستندات و ادله‌ای را برای اثبات در اختیار هیچ طرفی از جمله ایران قرار ندادند.

وی تصریح کرد: در مذاکرات ایران و اوکراین هم طرف مقابل هیچ مستنداتی را ارائه نکرد. در خواست ما از همه طرف‌ها این است که از رویکردهای سیاسی خودداری کنند. ایران جنگ اوکراین را تأیید نمی‌کند و خسارت بشری که متأسفانه وارد شده برای ماهم تأسف بار است.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران گفت: این تحریم‌ها یک حرکت در مسیر باطل است. حرکت در مسیری است که سال‌ها انجام شده و نتیجه نگرفتند. این یک اقدام غیرسازنده و متضاد با درخواست مذاکره است. اروپا باید رفتار خودش را اصلاح کند و قطعاً نتایج ناشی از استفاده از تحریم‌ها صرفاً به ضرر ایران نیست و دولت‌های اروپایی هم قطعاً ضرر خواهند کرد.

کنعانی در مورد روابط ایران و عربستان گفت: در مرحله ازسرگیری روابط‌ها قرار داریم و در حوزه روابط سیاسی آغاز خوبی را شاهدیم و چارچوب‌های حقوقی خوبی برای تقویت روابط میان ایران و عربستان داریم.

وی ادامه داد: طرفین برای تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری آمادگی لازم را دارند. ارزیابی ما این است که در چارچوب وجود ظرفیت‌های خوب اقتصادی، افق‌های دستیابی به شرایط بهتر و مطلوب برای شکل دهی همکاری اقتصادی و تجاری آماده است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: طرفین در دیدارهای خود در پکن، کیپ تاون و ایران بر وجود آمادگی بر همکاری تجاری و اقتصادی تاکید داشتند.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992