پایگاه خبری تحلیلی

یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲

وزرای دولت رئیسی زیر تیغ استیضاح مجلس اصولگرا

طی چند هفته اخیر بحث استیضاح چند وزیر مطرح شده است و آنگونه که اخیرا علی نیکزاد، نائب اول مجلس مطرح کرد استیضاح ۹ وزیر حداقل با امضای ۱۰ نفر از نمایندگان روی میز هیئت رئیسه است.

اعتراضات و انتقادات به عملکرد وزرای دولت رئیسی چند ماه بعد از روی کار آمدن آنها کلید خورد، انتقاداتی که بیشتر از سوی نمایندگانی مطرح می شد که خود رأی بالایی به حضور همین افراد در وزارتخانه ها داده بودند اما گویا به سرعت از دادن رأی اعتماد پشیمان شده بودند.

انتقادات کم کم به مرحله علنی شدن رسید و به تذکر، اخطار و تهیه طرح استیضاح رسید اما تا به امروز تنها استیضاح یک وزیر به مرحله عملیاتی شدن رسید که آنهم در نهایت با رأی اعتماد دوباره نمایندگان به فاطمی امین وزیر صمت همراه بود.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «روحانی رکورددار ماند /برکناری ۵ وزیر خاتمی و احمدی نژاد با استیضاح +جدول» بخوانید.

در این گزارش آمده است:

دولت روحانی رکوددار شد

بیشتر بودن استیضاح ها در هر مجلس نشانگر اختلاف های دو قوه است، فرقی هم نمی کند که دولت و مجلس هم سو باشند یا از دو طیف سیاسی مختلف. چناچه حسن روحانی با ۹ بار اعلام وصول شدن استیضاح دولتمردانش و به مرحله اجرا رسیدن آن رکورد دار است.

پس از روحانی، محمود احمدی نژاد و سید محمد خاتمی قرار دارند که طرح استیضاح وزرای هر کدام ۷ بار اعلام وصول شده است.

در دولت ابراهیم رئیسی علاوه بر انتقادات به عملکرد وزرا، تاکنون یک وزیر استیضاح شده که در آخر رای اعتماد خانه ملتی ها را دوباره به دست آورده است. از همین رو، اگر بنابر گفته نیکزاد، طرح استیضاح ۹ وزیر دولت سیزدهم اعلام وصول شده و به مرحله اجرا، رئیسی می تواند رکورد بیشترین وزیر استیضاح شده را به دست آورد.

اقتصادی

سرمقاله

تحلیل

صنفی و بازار

مسئولیت اجتماعی

گزارش تصویری و ویدیویی

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992