پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲

فساد تنها دستاورد قیمت گذاری دستوری

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: اعمال دخالت در اقتصاد یا قیمت‌گذاری دستوری دستاوردی جز فساد به دنبال ندارد.

به گزارش«خانه روشن»به نقل از مهر؛ بهرام شکوری عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و از فعالان معدنی کشور اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری همواره یکی از چالش‌های اقتصاد ایران بوده است. این در حالیست که اعمال دخالت در اقتصاد یا قیمت‌گذاری دستوری دستاوردی جز فساد به دنبال ندارد.

به گفته شکوری دخالت در قیمت‌گذاری یا استمرار حمایت‌های یارانه‌ای که چندان منطقی نیز ندارد در اقتصاد مذموم و ناپسند است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بورس‌های کالایی در همه دنیا مورد حمایت جمعی همه نهادها هستند؛ در واقع بورس‌های کالایی محل مناسبی برای خرید و فروش ایجاد می‌کنند.

شکوری با بیان اینکه هیچ فعال اقتصادی مخالف عرضه در بورس کالا نیست و همه به نوعی از مکانیزه عرضه و تقاضا در بورس کالا دفاع می‌کنند، تاکید کرد: بهترین و کاراترین جایگزین برای برچیدن اعمال قیمت گذاری دستوری در اقتصاد ایران نیز، بورس کالا است که می‌تواند با تجلی مکانیزم عرضه و تقاضا شرایط منصفانه‌ای را در خرید و فروش شکل دهد.

وی گفت: همه فعالان صنایع موافق عرضه کالاها در بورس کالا هستند اما دولت نیز باید از سیاست‌های اشتباه گذشته درس بگیرد و به هیچ عنوان در روند معاملات دخالت نکند و در این زمینه، بهترین راه حل همان مقررات بورس در زمینه کشف عادلانه قیمت‌ها در تقابل عرضه و تقاضاست و بدون شک با پیگیری این روند همه فعالان بازارها همانند بورس‌های کالایی دنیا از جمله بورس فلزات لندن، شیکاگو، شانگهای، دالیان و … از شیوه مبادلات راضی خواهند بود.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992