پایگاه خبری تحلیلی

جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱

سازمان های نظارتی حریف گرانفروشان لوازم خانگی نشدند

در زمان حاضر بازار لوازم خانگی در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و سازمان‌های نظارتی هم نتوانسته‌اند حریف تولیدکنندگان متخلف شوند.

به گزارش«خانه روشن»به نقل از اقتصاد آنلاین، موضوع افزایش قیمت لوازم خانگی از مهرماه امسال که برخی از تولیدکنندگان با ارسال نامه‌ای به مقام معظم رهبری خواستار ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای شدند وارد مرحله جدیدی شد.

در آن مقطع بعد از ممنوعیت واردات کالاهای کره‌ای لیست جدید قیمت لوازم خانگی داخلی به بازار عرضه شد که بر اساس آن قیمت اکثر کالاها رشد ۵ تا ۱۲ درصدی را تجربه کرده بود.

البته این افزایش قیمت‌ها در شرایطی رخ داد که از ابتدای امسال تاکنون، کم‌وبیش خبرهای رشد قیمت محصولات لوازم خانگی در بازار منتشر شده بود، به‌عنوان نمونه، ۱۲ اردیبهشت، خبرهایی از رشد ۲۵درصدی قیمت مصوب یکی از تولیدکنندگان بزرگ لوازم خانگی کشور منتشر شد؛ یکم خرداد، رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری عدد ۱۰ درصد را برای افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی مطرح کرد، همچنین ۳۱ خرداد، غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از رشد به‌طور متوسط ۱۰درصدی قیمت‌ها در سال ۱۴۰۰ (تا آن تاریخ) نسبت به سال گذشته خبر داد.

علاوه بر این در آبان‌ماه نیز اژه‌ای رییس قوه قضاییه به موضوع گرانی بی‌ضابطه لوازم خانگی داخلی ورود پیدا کرد و پس از صدور دستور وی، مقامات این قوه موضوع را با وزیر صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشتند. در نامه «سعید عمرانی»، معاون قضایی دادستان‌کل کشور و رییس دبیرخانه پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه به وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید شده بود که با توجه به دستور اکید رییس قوه قضاییه و مشکلات مردم در این خصوص ضروری است موضوع با فوریت از سوی مسیولین اجرایی مربوطه مورد پیگیری قرار گیرد.

در زمان حاضر چند ماه از افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی می‌گذرد و هر چند روز یک‌بار مسیولان وزارت صنعت و سازمان حمایت از برخورد با متخلفین مطالبی را عنوان می‌کنند، حتی در جدیدترین اظهارنظرها دیروز ۲۳ بهمن‌ماه آخرین فرصت برای اصلاح قیمت‌ها برای تولیدکنندگان در نظر گرفته شد اما متأسفانه به‌جز تعدادی از تولیدکنندگان مابقی همچنان در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند و خبری از اصلاح قیمت‌ها در محصولات این واحدهای تولیدی نیست.

بررسی از بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد بازار با وجود شب عید در رکودی قابل توجه قرار دارد و خبری از مشتری در بازار نیست.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی در همین ارتباط می‌گوید: فروش بسیار کم شده است و مردم اصلاً تمایلی به خرید ندارند، البته اعلام خبرهای کاهش قیمت لوازم خانگی هم در رکود بازار بی‌تأثیر نبوده است و مردم به‌نوعی منتظر ارزانی کالاها هستند اما در عمل تولیدکنندگان نسبت به این موضوع مقاومت می‌کنند و همچنان فروش‌ها را براساس قیمت‌های جدید انجام می‌دهند.

در زمان حاضر بازار لوازم خانگی در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و سازمان‌های نظارتی هم نتوانسته‌اند حریف تولیدکنندگان متخلف شوند، از آن طرف بازار هم با قهر مصرف‌کننده روبه‌رو است که همین امر کسب‌وکار فروشندگان را تحت تأثیر قرار داده است، البته در این شرایط طبیعی است که مردم به‌جای خرید محصول ایرانی با قیمت بالا به‌سمت خرید لوازم خانگی قاچاق بروند و همین امر صدمات زیادی را به بدنه تولید کشور وارد خواهد کرد.

به‌نظر می‌رسد باید برخورد لازم با تولیدکنندگان متخلف صورت گیرد تا آنها نتوانند به‌راحتی و سلیقه‌ای تغییرات قیمتی را لحاظ کنند چراکه اقدامات این تعداد، صنعت لوازم خانگی را با انتقادات زیادی روبه‌رو ساخته است.

اقتصادی

سرمقاله

تحلیل

صنفی و بازار

مسئولیت اجتماعی

گزارش تصویری و ویدیویی

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992