پایگاه خبری تحلیلی

یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

پایه حقوق کارگران هم آیا افزایش می یابد؟

به گزارش«خانه روشن»به نقل ازایسنا : نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق، افزایش ۶۰‌درصدی حداقل دستمزد کارگران را خواستار شد و گفت: شورای عالی کار صرف‌نظر از افزایش ۶۰‌درصدی در پایه حقوق کارگران باید ‌درصدی هم بابت عقب‌افتادگی مزدی کارگران درنظر بگیرد تا فاصله بین تورم و سبد معیشت خانوارهای کارگری برای سال آینده کاهش یابد.
هادی ابوی با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در افزایش ۶۰‌درصدی حداقل حقوق کارمندان اظهار کرد: همواره در بحث میزان حقوق اعلامی کارمندان با کارگران چالش بزرگی داشتیم و مذاکرات شورای عالی کار تحت‌تاثیر این مساله قرار می‌‌‌گرفت و دفاع کارفرمایان در جلسات این بود که دولت در لایحه بودجه فرضا ۱۰‌درصد یا ۱۵‌درصد برای کارکنان خود درنظر گرفته و برای جامعه کارگری هم باید این میزان افزایش بدهیم. وی افزود: امسال دولت کمی واقع‌بینانه‌تر به حقوق کارمندان نگاه کرده و البته کمیسیون تلفیق این افزایش را اصلاح کرده و حداقل حقوق کارمندان دولت ۶۰‌درصد افزایش یافته است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌‌‌های صنفی کارگران در پاسخ به این پرسش که با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق افزایش ۶۰‌درصدی حداقل دستمزد کارگران چقدر محتمل است؟ توضیح داد: آنچه مسلم است افزایش ۶۰‌درصدی که در حداقل حقوق کارمندان لحاظ شده نسبت به معیشت محاسبه شده و عددی به دست آمده که این عدد در‌ درصدگیری به ۶۰‌درصد رسیده است. طبعا فاصله بین تورم و سبد معیشت ملاک است و در بحث حداقل دستمزد کارگران هم باید فاصله هزینه‌‌‌های سبد معیشت با تورم و خط فقر دیده شود. به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، اگر پایه حقوق کارگران ۶۰‌درصد هم افزایش داده شود، عقب‌ماندگی مزدی سال‌های دور کارگران را جبران نمی‌‌‌کند. وی گفت: در سال‌های قبل کارفرمایان اصرار داشتند که مطابق افزایش حقوق کارمندان دولت در خصوص حداقل مزد کارگران اقدام شود و حال که کمیسیون تلفیق افزایش ۶۰‌درصدی را برای حداقل حقوق کارمندان لحاظ کرده است، انتظار داریم شرکای اجتماعی نیز در شورای عالی کار کمتر از این میزان را برای کارگران تصویب نکنند. ابوی افزود: حداقل حقوق کارمندان امسال ۳‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان و کارگران دو‌میلیون و ۶۰۰‌هزار تومان بود که یک‌میلیون تومان فاصله را نشان می‌دهد؛ یعنی یک‌میلیون تومان عقب‌افتادگی مزدی با کارمندان در حداقل حقوق داریم. البته نمی‌‌‌گوییم در بحث تطبیق، کارگران و کارمندان را با هم تطبیق بدهند چون‌سازوکارش متفاوت است ولی انتظار داریم که این فاصله و اختلاف یک‌میلیون تومانی پوشش داده شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی کار صرف‌نظر از افزایش ۶۰‌درصدی در پایه حقوق کارگران، باید‌درصدی هم بابت عقب افتادگی مزدی کارگران درنظر بگیرد تا فاصله بین تورم و سبد معیشت کارگران برای سال آینده کاهش یابد.

اقتصادی

سرمقاله

تحلیل

صنفی و بازار

مسئولیت اجتماعی

گزارش تصویری و ویدیویی

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992