پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

پنج شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۲

پیش‌بینی عجیب یک کارشناس از قیمت خودرو/ حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بازار خودرو را شوکه می‌کند؟

به گزارش«خانه روشن»به نقل از خبرآنلاین؛یک کارشناس اقتصادی نوشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی در صنعت خودرو استفاده نمی شود اما محاسبات گمرکات بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی است و معادل ۲۵ درصد قیمت تمام شده خودرو با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بالا خواهد رفت.

۲۰ آبان‌ ماه امسال اقدام خودروسازان برای افزایش ۱۰ تا ۱۸درصدی قیمت محصولاتشان با مخالفت رئیس‌جمهوری مواجه شده بود. در آن‌هنگام سیدابراهیم رئیسی در دستوری به وزیر صنعت اعلام کرد: باتوجه به اینکه ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت خودرو مصوبه‌ای نداشته، خودروسازان محصولات خود را به قیمت قبل بازگردانند. براین اساس افزایش قیمت خودروهای داخلی موقتا منتفی شد.

اما طولی نکشید که در تاریخ ۱۷ آذر ماه قیمت خودروهای دو خودروساز کشور به طور رسمی افزایش یافت؛ بنابر اعلام خودروسازان قیمت کارخانه خودروها در این تاریخ ۱۸ درصد افزایش یافته است و این اقدام در راستای کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو و، به حداقل رساندن اختلاف قیمتی خودرو از درب کارخانه تا بازار آزاد، کاهش زیان خودروسازان و رونق تولید خودرو صورت گرفته است.

حسین فاطمی امین، وزیر صمت، در اواسط آبان ماه گفت: موج جدید افزایش تولید خودرو از دو هفته آینده آغاز خواهد شد و مردم آن را خواهند دید هر چند برای این کار دو ماه برنامه‌ریزی شده است و در همین راستا مقرراتی هم برای آن آماده کرده‌ایم.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، در پاسخ به این پرسش که چرا وعده وزیر صمت مبنی بر افزایش آمار تولید با گذشت بیش از یک ماه از بالا بردن قیمت ها عملیاتی نشده است؛ گفت: در خودروسازی جریان کالا وجود دارد به عنوان مثال برای استفاده از فولاد باید سه تا چهار ماه قبل آن را سفارش داد و زمانی که توقف تولید و یا کاهش تولید اتفاق میافتد به این معنا است که جریان کالا کاهش پیدا کرده است و راه انداختن دوباره جریان کالا حتی اگر نقدینگی داشته باشید زمان بر خواهد بود.

وی در ادامه گفت: متاسفانه صنعت خودرو در ایران یک صنعت سیاسی است و تغییر مدیرعامل که به تازگی اتفاق افتاده است مسئله ای را حل نخواهد کرد و عزیزان تصمیم گیر و سیاست گذار یک سری واقعیت های اقتصادی را کتمان می کنند و نتیجه آن این می شود که بعد از گذشت بیش از یک ماه نه تنها آمار تولید بالا نرفته است بلکه آمار تولید خودروهای ناقص نیز افزایش یافته است.

کار سیاست‌گذاران به لجبازی رسیده است
این کارشناس صنعت خودرو در ادامه در پاسخ به این پرسش که تا پایان امسال روند قیمت ها در بازار خودرو افزایشی خواهد بود یا خیر؛ گفت: تا زمانی که این واقعیت های اقتصادی کتمان شود وضعیت بدتر خواهد شد، در حال حاضر صنعت خودرو در شرایط بدی قرار دارد و سه سال و نیم است که کارشناسان هشدار می دهند که قیمت گذاری دستوری صنعت خودرو را از میان برده است اما گویا سیاست گذاران لجبازی می کنند. با این بهانه قرار بود قیمت گذاری دستوری اتفاق بیافتد که قیمت ها در بازار تنظیم شود و از آنجا که این اقدام نتیجه ای نداشته است و قیمت ها تنظیم نشده است مشخص می شود که قیمت گذاری دستوری اشتباه است و مشکل از جای دیگری است، دو سال پیش هشدار داده شد و سیاست گذاران گفتند که نمی‌دانند و حال بعد از نزدیک به چهارسال با این حجم از زیان نمی‌توان گفت که کماکان ناآگاه هستند و حال سیاست گذاران حاضر نیستند زیر بار این موضوع بروند که قیمت گذاری دستوری اشتباه بوده و است و بالا بردن قیمت ها به صورت پله ای نه تنها اوضاع را درست نخواهد کرد بلکه مشکلات را تشدید نیز خواهد کرد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ۲۵ درصد قیمت خودرو را بالا خواهد برد

قیمت دلار در واقعیت بالا رفته است
وی در ادامه گفت: درست است که دلار در بازار به نظر کنترل شده می آید اما در واقعیت قیمت مجموع دلاری که در کشور جابه‌جا می شود و صنعت را می چرخاند بالا رفته است و در حال پیشروی نیز است و از طرف دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز در حال حذف شدن است و قیمت ارز سنا نیز در حال بالا رفتن است و این اتفاق در حالی می افتد که در ظاهر قیمت دلار از ۳۰ هزار تومان به ۲۷ – ۲۶ هزار تومان رسیده است و در نتیجه با بالا رفتن قیمت دلار طبیعی است که قیمت خودرو بالا رود.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر خودرو را گران خواهد کرد؟
کاکایی در ادامه در پاسخ به این پرسش که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه تاثیری بر قیمت خودرو خواهد گذاشت؛ گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی در صنعت خودرو استفاده نمی شود اما محاسبات گمرکات بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی است و معادل ۲۵ درصد قیمت تمام شده خودرو با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بالا خواهد رفت؛ این اتفاق هنوز رخ نداده است اما یک سرمایه گذار با خود می گوید این کالایی که خریداری می کند به زودی گران خواهد شد و در نتیجه قیمت در بازار خودرو بالا خواهد رفت و شوک قیمتی به بازار خودرو وارد شده است.

خودرو تا پایان سال چقدر گران خواهد شد؟
وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم روند قیمت ها در بازار خودرو را پیش بینی کنیم باید گفت که در صورتی که طرفین مذاکرات به توافق خوبی دست پیدا کنند و دلارهای بانک مرکزی آزاد شود و واردات خودرو از سر گیرد قیمت‌ها پایین خواهد آمد اما امیدواری برای وقوع این اتفاق زیاد بالا نیست و قیمت ها در بازار خودرو را مصرف کنندگان تعیین نمی کنند و سرمایه گذاران هستند که روند این بازار را تعیین می کنند و این سرمایه گذاران نیز دو دسته اند عده ای سرمایه گذاران خرد هستند که پول خود را جمع می کنند تا با خرید خودرو سرمایه خود را حفظ کنند که این عده نیز تعیین کننده قیمت در بازار نیستند بلکه آن عده از سرمایه گذاران که به صورت انبوه خودرو خریداری می کنند و از آنچه در صنعت خودرو اتفاق می افتد آگاه هستند تعیین کننده قیمت هستند و در نتیجه قیمت ها به صورت آهسته به پیشروی ادامه خواهد داد به خصوص زمانی که نزدیک سال نو شویم با گرم شدن بازار خودرو، رشد قیمت ها شدت بیشتری خواهد گرفت و اگر مذاکرات به نتیجه ای نرسد سرمایه گذاران از پیش بینی های خود مطمئن تر خواهند شد و رشد قیمت ها شتاب بیشتری خواهد گرفت.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992