پایگاه خبری تحلیلی

جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱

پاسخ پلیس راهنمایی و رانندگی به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو

http://khaneroshan.ir/?p=24679

در پی انتشار خبر معاون کیفیت ایران خودرو در خبرهای روز جاری پیرامون بازنشدن ایربگ ها در حادثه جاده بهبهان به رامهرمز ، پلیس راهنمایی و رانندگی مطالبی را جهت تنویر افکار عمومی را منتشر نمود.

به گزارش«خانه روشن»به نقل از سایت راهور، اطلاعیه پلیس راهور درباره اظهارات مطرح شده از سوی معاون کیفیت ایران خودرو به شرح زیر است:

«برابر اظهارنظر کارشناسان فنی مهندسی پلیس راهور ، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در مورد ایمنی کیفیت و سلامت خودرو هستند ، همچنین استفاده از قطعات غیراستاندارد توسط تولیدکنندگان خودرو ممنوع می باشد.

در بخشی از صحبت های معاون کیفیت ایران خودرو آمده است ، بازشدن ایربگ تابع شرایط تعریف شده برای واحد کنترل کننده الکترونیکی کیسه هوا شامل سرعت و زاویه تصادف و جنس مانع در لحظه وقوع حادثه است.

در پاسخ به این اظهارات باید بیان داشت: اولا ایشان توضیح دهند ، سرعت خودروها در این تصادف چقدر بوده است؟ ثانیا ، زاویه تصادف و نوع برخورد را در این حادثه چگونه تعیین می کنند و از کجا و به وسیله کدام فرمول به این نتیجه رسیده اند؟

معاون کیفیت ایران خودرو در بخش دیگری از صحبت های خود بیان نموده اند ، به طور قطع بازنشدن ایربگ ها مورد تایید و مطابق با استاندارد است!

در حالیکه باید از ایشان پرسید، این تاییدیه بر اساس کدام استاندارد ، کدام آزمون و تست تصادف بعمل آمده است؟ آیا بیان این مطلب از سوی ایشان ، برای فرار از مسئولیت در این حادثه نمی باشد!؟

ایشان می بایست تست تصادفی که برای این خودروها صورت گرفته و مدارک آن را به سازمان ملی استاندارد ارائه و بصورت شفاف اعلام نمایند تا مالکان خودرو بدانند که سوار بر ارابه مرگ نشده اند.

ایشان بیان داشتند ، در تصادفات زنجیره ای که ضربه از قسمت عقب و جلوی خودرو است،‌ ایربگ در صورتی عمل می کند که زمان ضرب دیدگی قسمت جلویی نسبت به عقب زودتر اتفاق افتاده باشد. از ایشان باید پرسید پس در چه مواقعی کیسه هوا خودرو باید عمل نماید!؟ اگر اعلام می کنید ایربگ یکدستگاه از خودروها در این تصادف باز شده است ، پس انتظار این است کیسه هوای بقیه خودروها نیز باید باز می شد.

مطالبه پلیس در راستای ارتقاء ایمنی وسیله نقلیه در واقع مطالبه مردم عزیز است و سازندگان این قبیل وسایل نقلیه بی کیفیت باید به مطالبات برحق مردم احترام گذاشته و بجای توجیه و فرافکنی و عدم قبول مسئولیت در جهت رضایت مشتریان خود و جلوگیری از اینگونه حوادث ناگوار ، گام بر دارند.

پلیس راهنمایی و رانندگی ضمن حمایت از تولید داخل اعلام می دارد ، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در امور کیفیت و سلامت سرنشینان خودرو هستند.

در پایان خاطر نشان میشود ، اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو رافع مسولیت خودروسازان در حوادث و تصادفات رانندگی متاثر از نقص فنی وسیله نقلیه نخواهد بود، و با توجه به تبصره۳ ماده۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی درخصوص تعیین سهم تقصیر، چنانچه نقص وسیله نقلیه در بروز تصادفات یا تشدید آن موثر باشد، پلیس حتما پرونده های اینچنینی را به مراجع قضایی ارسال خواهد کرد.»

اقتصادی

سرمقاله

تحلیل

صنفی و بازار

مسئولیت اجتماعی

گزارش تصویری و ویدیویی

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992