پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

پنج شنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=24369

این نقاشی‌ها حالتان را خوب می‌کنند

به اعتقاد روانشناسان، طبیعت می‌تواند بر بهبود حالات روحی انسان تاثیرگذار بوده و به او حس آرامش را منتقل کند.

به گزارش«خانه روشن»به نقل از ایسنا؛یک روانپزشک ایرلندی معتقد است که طبیعت و مناظر طبیعی، نیرو بخش ترین تجربه بصری برای انسان هستند. او می‌گوید، وقتی انسان در برابر منظره‌های زیبای طبیعت قرار می‌گیرد، برخلاف وقتی که با سر و صدا و شلوغی شهرها احاطه شده، تمام حواسش را غرق در زیبایی طبیعت می‌کند.

البته او تنها روانپزشکی نیست که چنین نظری دارد. بسیاری از روانشناسان دنیا به تاثیر طبیعت در ایجاد آرامش و بهبود حالات روحی انسان اذعان کرده‌اند.

تاثیر مناظر زیبای طبیعی بر انسان، تنها محدود به مشاهده مستقیم نیست بلکه مشاهده عکس‌هایی از طبعیت و یا تابلوهای نقاشی با موضوع طبیعت نیز تاثیری مشابه خواهند گذاشت. بسیاری از تابلوهای نقاشی با موضوع طبیعت به سبب حس آرامش بخشی که منتقل می کنند شناخته شده اند. از این رو در شرایط کنونی که همه گیری بیماری کرونا سبب افزایش اضطراب و ناراحتی‌های روحی میان مردم جهان شده است، مراقبه هنری می‌تواند راه حلی برای بهبود اوضاع روحی مردم باشد.

برخی از نقاشان جهان به سبب اینکه با استفاده از نقاشی‌هایشان در انتقال حس آسودگی و آرامش به بیننده مهارت دارند، شناخته شده‌اند. مانند: کلود مونه ـ نقاش فرانسوی (۱۹۲۶-۱۸۴۰)، ایوان ایوازوفسکی ـ نقاش روسی (۱۹۰۰-۱۸۱۷)، جورج کول ـ نقاش انگلیسی (۱۸۸۳-۱۸۱۰) و فردریک ادوین چرچ ـ نقاش آمریکایی ـ (۱۹۰۰-۱۸۲۶).

در ادامه چند تابلو با موضوع طبیعت زیبا و آرامش بخش معرفی شده است:

تابلو «باغی در سانت ـ آدرس» اثر کلود مونه در سال ۱۸۶۷ ترسیم شده است. این نقاشی به سه بخش آسمان، دریا و باغ تقسیم می‌شود و به سبب گل‌های رنگارنگش، حس فصل بهار را برای بیننده تداعی می‌کند.

تابلو «دریای سیاه در شب» اثر ایوان ایوازوفسکی در سال ۱۸۷۹ ترسیم شده است. تضاد تاریکی شب و نور ماه در این نقاشی منظره زیبایی را خلق کرده است. یک کشتی نیز در اواسط تابلو به چشم می‌خورد. هر چند که نقاشی های ایوازوفسکی در نهایت واقع گرایانه است.

تابلو «آبشار نیاگارا» اثر فردریک ادوین چرچ، نمایی پانوراما از آبشار را نمایش می‌دهد و آنقدر دقیق ترسیم شده که گویی با تماشایش صدای آبشار به گوش می‌رسند.

تابلو «استراحت پس از برداشت» اثر جورج کول در سال ۱۸۶۵ ترسیم شده است. این تابلو نیز از سه قسمت بالا آسمان آبی، وسط مزارع و در پایین محصول برداشت شده و سه کشاورز که مشغول استراحت هستند، تشکیل شده است.

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992