پایگاه خبری تحلیلی

شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱

سود هر سهم (EPS) در شرکت های بورسی

http://khaneroshan.ir/?p=296

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از اعلام مجدد ﮔﺰارش ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ (EPS) در شرکت‌های بورسی خبر داد.

به گزارش «خانه روشن» به نقل از بازار سرمایه (سنا)، حسن قالیباف اصل، امروز در جلسه با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در بورس تهران گفت: از اسفند یا اواخر بهمن EPS‌ها اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش حقوقی‌ها در تعادل بخشی به بازار گفت: هم اکنون حدود ۸۰ درصد معاملات در دست حقیقی‌ها و حداکثر ۲۰ درصد در دست حقوقی هاست. با این حال، حقوقی‌ها از مهر ۹۹ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مازاد خرید داشته اند و البته همچنان باید حضور آن‌ها در تعادل بخشی به بازار پررنگ‌تر شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه در بازار سرمایه اصل بر شفافیت کامل است، افزود:  خرید و فروش‌های حقیقی‌ها و حقوقی‌های بازار به صورت لحظه‌ای در سایت tsetmc  قابل مشاهده است.

 قالیباف اصل  به بازار بدهی و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: در دنیا ارزش بازار بدهی حدود دو برابر بازار سهام است،   ولی هم اکنون در کشور ما ارزش بازار بدهی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که این میزان نسبت به ارزش  بازار سهام ناچیز است؛   لذا بازار بدهی در کشور از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردار است.

وی جای اوراق شرکتی را هم در بازار سرمایه خالی دانست و گفت: پیش از این شرکت‌ها حتما می‌بایست ضمانت نامه بانکی می‌آوردند، ولی الان رتبه بندی می‌شوند تا بتوانند اوراق بدون ضامن نیز منتشر کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: تاکنون فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس برای انتشار اوراق بدون ضامن از سازمان بورس مجوز گرفته اند که این اقدام، هزینه تامین مالی آن‌ها را بسیار کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به  رشد تامین مالی بنگاه‌ها از طریق بازار سرمایه گفت: سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد که امسال تا ۳۰  آذر  این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود دو برابر کل سال گذشته رسیده است و این نوید تامین مالی بیشتر از طریق بازار سرمایه در سال جاری می‌دهد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ما مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق به ورود غیرمستقیم می‌کنیم، افزود: هم اکنون ۲۵۶ صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه فعالند که به افراد جدید الورود  توصیه می‌کنیم از طریق این صندوق‌ها وارد بازار سرمایه شوند.

به گفته قالیباف اصل، ارزش دارایی تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که الان این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: هم اکنون ۸ میلیون سرمایه گذار از طریق صندوق‌ها در بازار فعالند که البته بعضی از این‌ها در سهام هم فعالیت دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از افزایش تعداد سبدگردان‌ها خبر داد و گفت: ابتدای سال تنها ۱۹ سبد گردان داشتیم که الان این رقم به ۳۵ سبدگردان افزایش یافته است. علاوه بر این ۲۶ سبدگردان هم موافقت اصولی گرفته اند که آن‌ها هم می‌توانند با طی کردن روال قانونی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کنند.

اقتصادی

سرمقاله

تحلیل

صنفی و بازار

مسئولیت اجتماعی

گزارش تصویری و ویدیویی

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992