پایگاه خبری اصناف و بازرگانی

چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲

http://khaneroshan.ir/?p=269

ویژگی های یک تخت خواب استاندارد

اگر خوش شانس باشید و مشکل خواب نداشته باشید، هر روز تقریبا یک سوم از وقت شما به خوابیدن در تخت‌تان می‌گذرد.

بنابراین ضروری است که تخت خوابی را انتخاب کنید که بهترین گزینه برای شما است و احساس راحتی و آرامش را منتقل می‌کند.

در این مقاله هفت نکته طلایی را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید تختی ایده‌آل و خوابی راحت داشته باشید.

 1. توجه به ابعاد اتاق

یک تخت خواب استاندارد باید به خوبی در اتاق شما جا بگیرد و فضای رفت و آمدتان را مختل نکند. به همین دلیل است که قبل از خرید تخت باید ابعاد فضا یا حتی فضاهایی را که می‌توانید تخت‌تان را در آن قرار دهید، یادداشت کنید و بعد به دنبال بهترین تخت برای قرار گرفتن در این ابعاد بگردید.

اگر قصد دارید به زودی بچه‌دار شوید و یک مدل سرویس خواب نوزاد شیک و زیبا را در اتاق‌تان قرار دهید، جای قرار گرفتن آن را هم در نظر داشته باشید، چون معمولا پدر و مادرها دوست دارند تخت کودک علاوه بر جدید و شیک بودن، نزدیک به خودشان باشد تا بتوانند به موقع به نیازهای دختر یا پسر کوچک‌شان رسیدگی کنند.

اگر به این نکات ریز توجه نکنید، ممکن است با دیدن دنیایی متنوع از تخت‌ها هیجان زده شوید و سراغ زیباترین تختی بروید که جلوی چشم‌تان است؛ در حالی که این تخت برای فضای اتاق خواب شما مناسب نیست و بعدا باید دردسر تعویض و توی ذوق خوردنش را تحمل کنید.

 2. بهترین تخت چه ابعادی دارد؟

بسیاری از طراحان داخلی معتقدند تخت خواب شما باید در بزرگترین ابعاد ممکنش باشد و در عین حال فضاهای دیگر اتاق مثل میز توالت یا کمدها را اشغال نکند. یک تخت خواب بزرگ ناخودآگاه احساس آرامش و راحتی بیشتر به شما می‌دهد. بنابراین اگر دنبال تخت یک نفره هستید، سراغ مدل بزرگتر آن بروید و اگر هم به دنبال تخت دو نفره هستید و فضای لازم را دارید، از خرید تخت جمع و جور خودداری کنید. به ویژه اگر ممکن است در آینده نزدیک بچه دار شوید، خرید تخت خواب های دو نفرهکه بزرگتر باشد برای شب‌هایی که بچه دوست دارند کنار شما و همسرتان بخوابند، ایده‌آل خواهد بود. بنابراین بهتر است کمی افزایش قیمت را برای راحتی آینده تحمل کنید.

 3. بهترین جا برای تخت خواب کجاست؟

اصول فنگشویی برای گردش بهتر انرژی در هر فضایی توصیه‌های خاص خودش را دارد. برای مثال وقتی صحبت از جای مناسب برای قرار دادن سرویس خواب می‌شود، فنگشویی تاکید می‌کند که تخت نباید رو به روی در قرار داده شود؛ اما آیا در واقعیت هم چنین چیزی ممکن است؟

واقعیت این است که بسیاری از خانه‌ها کوچک هستند و به طبع فضای اتاق‌هایشان هم کوچک خواهد بود. بعضی اتاق‌ها هم از فضای نامتقارن ایجاد شده‌اند برای اینکه صرفا قسمتی از خانه خالی نباشد. بنابراین تنها در یک اتاق خواب ایده‌آل و بزرگ است که می‌توان تمام اصول را رعایت کرد. در فضاهای کوچک و شلوغ تختی مناسب است که در هر فضای مناسبی که دم دست دارید، قرار بگیرد.

 4. بهترین سرویس خواب برای فضای کوچک کدام است؟

در خانه‌های کوچک قواعد کاربری وسایل و حتی نحوه دکوراسیون متفاوت است. سرویس خوابی که در این فضا قرار می‌گیرد هم متفاوت خواهد بود. برای مثال به جای یک تخت خواب بزرگ می‌توانید یک مبل تخت خواب شود تهیه کنید یا اگر دوست دارید حتما تخت داشته باشید، بهتر است سراغ مدلی بروید که دارای کشوهای جانبی باشد یا جک داشته باشد و بتوانید زیر بخش تشک وسایل‌تان را قرار دهید. در مورد میز آرایش و صندلی آن هم می‌توانید سراغ گزینه‌های ظریف‌تر بروید یا حتی سفارش مدل میزی را بدهید که بدون پایه باشد و به دیوار نصب شود. برای صندلی هم دنبال مدل‌هایی مثل پاف‌های جمع و جور و جعبه‌‎ای بروید که فضای داخلی بیشتری برای قرار گرفتن وسایل به شما می‌دهند. برای گرفتن ایده‌های بیشتر درباره قرار دادن تختخواب در فضاهای کوچک مراجعه بهاین مطلب به شما کمک می کند.

 5. با توجه به قد و وزن‌تان دست به انتخاب بزنید

برای خرید تخت استاندارد یک قانون همیشگی وجود ندارد. تختی که برای یک نفر ایده‌آل است، ممکن است برای فرد دیگری یک کابوس تمام عیار باشد. بنابراین موقع خرید تخت لازم است که به ویژگی‌های فردی خودتان دقت کنید. اگر قدتان بلند است، ممکن است سایز معمول تخت‌ها برایتان مناسب نباشد و اگر وزن زیادی دارید، خرید یک تخت چوبی یا MDF محکم بهتر از خرید گزینه‌های ضعیف‌تر مثل لترون خواهد بود. هر چند که قیمت گزینه‌های ضعیف‌تر به مراتب پایین‌تر است. اگر زوج هستید و قصد دارید تخت دو نفره بخرید هم بهتر است این کار را با توجه به ویژگی‌های مشترک هر دو انجام دهید و مدلی را انتخاب کنید که به هر دوی شما احساس راحتی و آرامش می‌دهد.

 6. وزن ایده‌آل تخت چقدر است؟

یکی از نکاتی که خوب است موقع خرید تخت خواب به آن توجه کنید، وزن آن است. ممکن است فکر کنید دانستن این موضوع فقط موقع جا به جایی تخت اهمیت دارد؛ اما این طور نیست. سرویس خواب سنگین می‌تواند کف اتاق شما را خراب کند یا فرشی که زیر تخت قرار گرفته را از شکل بیندازد. ضمن اینکه موقع تغییر دکوراسیون سختی زیادی را برای عوض کردن جای تخت متحمل خواهید شد. بنابراین قبل از خرید حتما به وزن تخت دقت داشته باشید و اگر کفپوش اتاق خواب‌تان پارکت یا سرامیک معمولی است، حتما از محافظ پایه برای قرار دادن تخت کمک بگیرید.

 7. بهترین ارتفاع برای تخت خواب کدام است؟

خرید یک تخت خواب زیبا خیلی هم خوب است؛ اما نه در شرایطی که این تخت فاقد ظریف کاری‌های لازم برای راحتی شما باشد. وقتی می‌خواهید ارتفاع تخت را انتخاب کنید دقت داشته باشید که موقع نشستن و برخاستن از آن راحت هستید یا نه؟ برای مثال اگر ارتفاع تخت خیلی کم باشد و کسی زانو درد داشته باشد، کوتاه بودن تخت می‌تواند باعث درد بیشتر در او شود یا مثلا ممکن است فرزندان کوچکی داشته باشید که دوست داشته باشند گاهی به اتاق شما بیایند و روی تخت‌تان بپرند، در چنین شرایطی بهتر است تخت خواب خیلی بلند نباشد. به طور کلی هم بعضی افراد تخت خواب‌های کوتاه را ترجیح می‌دهند یا فقط از مدل‌های بلند خوش‌شان می‌آید که باید این نکته را هم در نظر داشت. در نهایت یادتان باشد با قرار گرفتن تشک روی تخت، ارتفاع آن بیشتر خواهد شد؛ بنابراین حدود ارتفاع تشک‌تان را هم به خاطر بسپارید.

 

» مطالب توصیه شده

» سایت خوان گروه رسانه‌ای هفت اقلیم هنر

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است  |  خانه روشن

» میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

»راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992